Jezioro Paprocańskie w Tychach z sinicami. Jak je wyleczyć? Nadzieja w Uniwersytecie Śląskim

Czytaj dalej
Fot. Mateusz Demski
Jolanta Pierończyk

Jezioro Paprocańskie w Tychach z sinicami. Jak je wyleczyć? Nadzieja w Uniwersytecie Śląskim

Jolanta Pierończyk

Jezioro Paprocańskie w Tychach od lat boryka się z problemem zakwitu sinic. Dotychczasowe metody zawiodły. Z powodu jednej sprawa trafiła nawet do sądu. Teraz cała nadzieja w naukowcach z Uniwersytetu Śląskiego. Do końca roku ma być diagnoza i nowa recepta.

Jezioro Paprocańskie. Miasto przegrało w sądzie z autorem terapii
Jezioro Paprocańskie „choruje” od lat w każdym sezonie letnim. Wszystkie dotychczasowe terapie zawiodły. Z powodu jednej nieskutecznej sprawa trafiła nawet na wokandę, ale, niestety, miasto przegrało. 300 tys. zł trzeba było zapłacić firmie, której zlecono uzdrowienie jeziora.

- Chodziło o metodę polegającą na zastosowaniu substancji chemicznej wiążącej fosfor. Niestety, efektu nie było, ale to, według sądu, nie był argument do wstrzymania zapłaty – mówi wiceprezydent Stec.

O tym, że nie każda metoda przynosi efekty sam usłyszał kiedyś na konferencji w Poznaniu, gdzie naukowcy z różnych polskich uniwersytetów przedstawiali swoje metody walki z sinicami przynoszące różne skutki. Ta sama metoda (chemiczna czy biologiczna) w jednym miejscu zadziałała, w innym nie.

- Jezioro Paprocańskie jest trudnym akwenem. Przede wszystkim jest płytkie i trudno mówić o jednej metodzie naprawczej, pewnie trzeba będzie zastosować kilka rozwiązań – mówi Miłosz Stec.

Jezioro Paprocańskie. Nad terapią pracują teraz naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego
Pracują nad nimi naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, którzy do końca roku mają problem zbadać, postawić diagnozę i przedstawić sposoby wyjścia z sytuacji, z którą Tychy zmagają się od lat.

- W tej chwili w archiwach pszczyńskich pochylają się nad starą dokumentacją tego akwenu, nad starymi mapami i rysunkami technicznymi, żeby dojść do tego, jak ten akwen wyglądał na początku, jak funkcjonował, jak działała szuwarowa oczyszczalnia, której fragmenty nadal istnieją – mówi wiceprezydent. – Być może będziemy dążyć do odtworzenia tej oczyszczalni, choć dziś znajduje się ona na terenie Kobióra i jest w rękach prywatnych.

Program naprawczy środowiska Jeziora Paprocańskiego, jak już powiedzieliśmy, ma być gotowy do końca roku. Będzie kosztował 245 tys. zł.

Jezioro Paprocańskie jest jak pacjent: nie każda terapia zadziała – mówi Miłosz Stec, zastępca prezydenta ds. infrastruktury technicznej.

Jezioro Paprocańskie. Co z poprzednimi metodami?
Wicepreyzdent Stec zapewnia, że poprzednich pieniędzy wydanych na „uzdrowienie” jeziora miasto mimo wszystko nie zmarnowało. Zawarty w tamtym opracowaniu skład fizyczno-chemiczny powinien się przydać, chociażby dla porównania go z obecnym, po zastosowaniu aeratorów, które napowietrzają wodą, i studni głębinowych zasilających jezioro w wody głębinowe przez cały sezon.

Bo może właśnie to wszystko razem wzięte, w połączeniu z terapią zaproponowaną wkrótce przez śląskich naukowców w końcu przyniesie oczekiwane skutki. - Wszyscy byśmy tego chcieli i my, jako miasto, cały czas do tego dążymy – zapewnia zastępca prezydenta.

– Każdy z dotychczas podjętych kroków poszerzył naszą wiedzę o problemie, jednak - jak widać - nie na tyle, by go całkowicie rozwiązać. Wiemy na przykład, że dawna koncepcja zasilenia jeziora wodami Gostynki niekoniecznie zakończyłaby się sukcesem. Wystarczy spojrzeć na Zalew Zemborzycki, któremu rzeka Bystrzyca dostarcza mu więcej wody niż Gostynka byłaby w stanie dostarczyć do Jeziora Paprocańskiego, a mimo to zakwity sinic są. Może pomogłoby wypuszczenie z jeziora wody, oczyszczenie dna i pogłębienie zbiornika, ale nie dość, że byłoby to bardzo kosztowne, to jeszcze nie mamy pewności, czy udałoby się nam go ponownie napełnić w takim czasie, by dno nie zdążyło porosnąć trawą i inną roślinnością. Co więcej, nie wiemy, czy ta nowa woda byłaby właściwej jakości – mówi wiceprezydent Miłosz Stec.

*Rodzina i przyjaciele z GKS Katowice żegnają tragicznie zmarłego 19-latka WIDEO
*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Alarm bombowy w centrum Katowic EWAKUACJA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Jolanta Pierończyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.