Agata Pustułka

Joanna Helander honorową obywatelką Rudy Śląskiej

Joanna Helander honorową obywatelką Rudy Śląskiej Fot. Fot. UM Ruda Śląska
Agata Pustułka

Joanna Helander odebrała tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Ruda Śląska”. Mieszkająca w Szwecji fotografka, pisarka i dokumentalistka, reżyserka i tłumaczka urodziła się i spędziła młodość w Rudzie Śląskiej. Odznakę "Kamrata Rudzkiego" otrzymał współpracujący z nią Szwed, Bo Persson.

Joanna Helander odebrała tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Ruda Śląska”. Mieszkająca w Szwecji fotografka, pisarka i dokumentalistka, reżyserka i tłumaczka urodziła się i spędziła młodość w Rudzie Śląskiej.

Tylko ona posiadała wyłączność na wykonywanie zdjęć Wisławy Szymborskiej, po uhonorowaniu polskiej poetki nagrodą Nobla. Joanna Helander, która odebrała tytuł honorowego obywatela Rudy Śląskiej, to wybitna fotografka, która po protestach studenckich w 1968 roku zdecydowała się na emigrację do Szwecji.

O nadanie tytułu Joannie Helander wystąpił zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej w listopadzie ubiegłego roku. Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej artystka odberała tytuł. Towarzyszył jest Bo Persson, który otrzymał odznakę ”Kamrata Rudzkiego“.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.