Marcin Zasada

JOWy znikają z części miast woj. śląskiego: Wyborcze króliki doświadczalne to Będzin, Tarnowskie Góry, Czeladź

JOWy znikają z części miast woj. śląskiego: Wyborcze króliki doświadczalne to Będzin, Tarnowskie Góry, Czeladź
Marcin Zasada

To już pewne: jednomandatowe okręgi wyborcze znikają z części miast woj. śląskiego. W wyborach samorządowych JOW-y będą już tylko marginesem. Wyborczymi królikami doświadczalnymi są Będzin, Tarnowskie Góry i Czeladź.

Mieszkańcy kilkunastu miast województwa śląskiego odczują nadchodzące zmiany w ordynacji wyborczej. Jednorazowa przygoda z jednomandatowymi okręgami kończy się w takich miejscowościach jak m.in. Będzin, Czeladź, Zawiercie, Tarnowskie Góry czy Racibórz. „Jesteśmy takimi królikami doświadczalnymi” - mówi prezydent jednego z tych miast. JOW-y w naszym województwie będą już tylko mało znaczącą egzotyką.

„To ruch przeciwko nam”

Znowelizowany Kodeks wyborczy czeka już tylko na podpis prezydenta RP. W czwartek po północy posłowie zaakceptowali senackie poprawki i przegłosowali nowelę, która m.in. przedłuża kadencje samorządów lokalnych i wojewódzkich do pięciu lat, wprowadza dwukadencyjność oraz likwiduje jednomandatowe okręgi w dużych i średnich miastach. W poprzednich wyborach samorządowych funkcjonowały one we wszystkich gminach z wyjątkiem miast na prawach powiatu. Teraz JOW-y pozostaną tylko w gminach do 20 tysięcy mieszkańców.

PiS wprowadził zmiany w ordynacji przy sprzeciwie ugrupowania Kukiz’15.

- To ruch mający na celu osłabienie naszego elektoratu - uważa śląski poseł Grzegorz Długi z Kukiz’15. - JOW-y zlikwidowano w średnich miejscowościach, w których mogliśmy liczyć na największe poparcie. PiS dba o siebie, a nie o nas, grzecznych poddanych.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.