JSW: Jerzy Borecki za Zagórowskiego. Koniec kłopotów JSW?

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Spyrka
Katarzyna Spyrka

JSW: Jerzy Borecki za Zagórowskiego. Koniec kłopotów JSW?

Katarzyna Spyrka

Jerzy Borecki pełni obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej do czasu wyłonienia nowego w konkursie - zdecydowała Rada Nadzorcza JSW.

Prezes JSW Jarosław Zagórowski od dziś nie zarządza już spółką. Wczoraj Rada Nadzorcza przyjęła do wiadomości decyzję o jego rezygnacji ze stanowiska. Jarosław Zagórowski był prezesem JSW od 19 marca 2007 roku. Wcześniej zasiadał w Radzie Nadzorczej tej spółki. Od dziś obowiązki Zagórowskiego przejmuje Jerzy Borecki.

CO SIĘ DZIEJE TERAZ W JSW?
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KOPALŃ ZNAJDZIESZ TUTAJ

Dymisja za koniec strajku

Przypomnijmy, że Jarosław Zagórowski złożył dymisję w poniedziałek. Stało się tak w związku z obietnicą daną w miniony piątek górnikom i związkowcom. Warunkiem złożenia jego dymisji był powrót górników do pracy. Robota ruszyła.

TO NIE KONIEC ZAGÓROWSKIEGO:
ZWIĄZKOWCY CHCĄ POSTAWIĆ ZAGÓROWSKIEGO PRZED SĄD

Od wczoraj kopalnie JSW pracują normalnie. Po złożeniu wniosku o rezygnacji ze stanowiska, prezes JSW powiedział:

- Strajk został zakończony, górnicy wrócili do pracy, a podpisane porozumienie przyniesie spółce znaczne oszczędności.
Niedosyt budzi jedynie brak jasnego zdefiniowania zasad pracy kopalń w soboty. Najważniejsze jest jednak przywrócenie stabilizacji sytuacji spółki, a pracę kopalni w cyklu 6-dniowym wymusi w najbliższym czasie ekonomia - podkreślał prezes Jarosław Zagórowski.

Gdyby nie dymisja, kadencja prezesa trwałaby jeszcze rok. W związku z rezygnacją ze stanowiska, prezes pozbawił się też prawa do odprawy.

KIM JEST JERZY BORECKI?
BORECKI NOWYM POREZESEM JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ

Psychoza nienawiści, agresji...

Podczas ostatniej konferencji Zagórowski żalił się dziennikarzom, że w ostatnim czasie spotykał się z niebywałą wręcz nienawiścią ze strony górników.

- Moja praca staje się coraz trudniejsza. Psychoza nienawiści, agresji, jaka została wywołana przez liderów związkowych, manipulacja załogą jest tak olbrzymia, że utrudnia to prowadzenie prac zarządu przeze mnie, a także stwarza realne zagrożenie dla mojego bezpieczeństwa - mówił Jarosław Zagórowski.

CO SIĘ DZIEJE TERAZ W JSW?
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KOPALŃ ZNAJDZIESZ TUTAJ

Były już prezes nie ukrywał też, że odejdzie ze stanowiska z podniesionym czołem. Jako menedżer realizował ważne projekty i przyznał, że udało mu się je doprowadzić do końca - mowa m.in. o budowie grupy węglowo-koksowej. - Zakup kopalni Knurów-Szczygłowice był ostatnim elementem budowy grupy węglowo-koksowej, dużego podmiotu gospodarczego o zdywersyfikowanej działalności. Na ten duży projekt składało się przejęcie kopalni Budryk, stworzenie energetyki, wykup koksowni, przejęcie udziału w koksowni, łączenie tych koksowni, a więc kilka projektów, które realizowaliśmy w JSW - mówił Zagórowski. - Budowaliśmy energetykę poprzez kupno PEC-u.

KIM JEST JERZY BORECKI?
BORECKI NOWYM POREZESEM JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ

Obniżenie kosztów: to miał być ostatni projekt

Najpoważniejszym zadaniem było też wprowadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej na giełdę - z sukcesem.Choć dziś akcje pikują.

A ostatnim zadaniem na liście do zrobienia, to obniżenie kosztów w spółce i poszukanie oszczędności w sytuacji spadających cen węgla koksowego na rynkach światowych. Skończyło się potężnym strajkiem i jego dymisją...

TO NIE KONIEC ZAGÓROWSKIEGO:
ZWIĄZKOWCY CHCĄ POSTAWIĆ ZAGÓROWSKIEGO PRZED SĄD

I choć rzeczywiście realizował wiele ważnych zadań w JSW, nie zabrakło też wpadek. Związkowcy wytykali mu wydanie 80 mln zł na remont siedziby JSW, 27 mln zł "wpompowanych" w hotel "Różany Gaj" czy miliony wydawane na usługi PR-owskie. Wczoraj Sierpień 80 poinformował, że złoży doniesienie do prokuratury. Uważają, że niektóre wydatki naraziły spółkę na straty.

Jerzy Borecki pokieruje JSW do czasu konkursu

Od dziś obowiązki prezesa JSW przejmie Jerzy Borecki, dotychczasowy wiceprezes spółki, który od 2013 roku był zastępcą prezesa zarządu ds. technicznych. Borecki to absolwent Wydziału Górniczego AGH w Krakowie. Na tej samej uczelni ukończył również Studium Kształcenia Kadr Górniczych dla potrzeb handlu zagranicznego.

Borecki odbył staż w KWK Preussag w Ibbenbüren. Pracował w kopalni "Nowa Ruda", a następnie od 1990 roku związał się z kopalniami należącymi do JSW, przechodząc wszystkie szczeble awansu zawodowego od nadgórnika do dyrektora kopalni.

CO SIĘ DZIEJE TERAZ W JSW?
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KOPALŃ ZNAJDZIESZ TUTAJ

Kopalnie pracują

W poniedziałek, po 17 dniach przerwy, górnicy wrócili do pracy. Jak informowali przedstawiciele JSW, wydobycie w pierwszej dobie po strajku, było mniejsze o 10 procent od średniego wydobycia zaplanowanego na luty.

Trudna sytuacja w kopalni Knurów-Szczygłowice.

KIM JEST JERZY BORECKI?
BORECKI NOWYM POREZESEM JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ

Jak wyjaśniła Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW, mniejsze wydobycie jest spowodowane tym, że po długim okresie zastoju, w kopalniach niezbędne jest wykonanie prac zabezpieczających. Trudności z powrotem do prowadzenia normalnego wydobycia występują zwłaszcza w kopalni Knurów-Szczygłowice, gdzie prowadzona jest akcja pożarowa.

W związku ze wzrostem stężenia tlenków węgla w rejonie ściany 14 doszło tam do pożaru endogenicznego. Wcześniej przez kilka dni górnicy walczyli z obwałami stropu. Z powodu postoju ścian wzrosło zagrożenie zawałowe, a w pięciu zagrożenie pożarowe.

Nowy prezes, nowa polityka? Czy nowy prezes ocali spółkę, bez zmniejszania górniczych przywilejów? SKOMENTUJ


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Katarzyna Spyrka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.