Jubileuszowy 10. Europejski Kongres Gospodarczy zacznie się w poniedziałek 14.05 2018. Będzie rekordowy

Czytaj dalej
Katarzyna Pachelska

Jubileuszowy 10. Europejski Kongres Gospodarczy zacznie się w poniedziałek 14.05 2018. Będzie rekordowy

Katarzyna Pachelska

To będzie wyjątkowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największe w Europie Centralnej spotkanie gospodarcze odbędzie się w Katowicach od poniedziałku do środy. Dziennik Zachodni jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Ponad 9 tysięcy gości jest spodziewanych na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym (European Economic Congress - EEC) w Katowicach. Impreza pod patronatem „Dziennika Zachodniego” i „Strefy Biznesu” odbędzie się w przyszłym tygodniu, od poniedziałku do środy, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Spodku.

EEC to cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy i świata. Najbliższa edycja już jest rekordowa pod względem liczby debat oraz panelistów. Zaplanowano aż 150 debat z udziałem 900 osób.

Pierwszy kongres w metropolii

Będzie to 10., jubileuszowa edycja EEC. Pierwszy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbył się w maju 2009 roku i zgromadził ponad 3 tys. osób.

W tym roku EEC po raz pierwszy będzie miał miejsce w nowo powstałej i jedynej w Polsce metropolii - Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Kontekst metropolitalny pozwala nam z bliska i jeszcze dokładniej analizować i rozwiązywać problemy mieszkańców aglomeracji śląskiej, stając się tym samym inspiracją i generatorem tematów w zbliżającej się kongresowej debacie - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator EEC w Katowicach. - Fakt, że jest to pierwsza taka struktura i instytucja w skali całego kraju, podnosi rangę zbliżającego się wydarzenia - dodaje Kuśpik.

Temat metropolii i miast przyszłości będzie się przewijał w wielu debatach EEC. Jedną z nich poprowadzi red. naczelny DZ Marek Twaróg (szczegóły w ramce obok). „Dziennik Zachodni” będzie na bieżąco relacjonował 10. edycję EEC na stronie dziennikzachodni.pl oraz w wydaniu papierowym naszej gazety.

Wśród innych głównych nurtów tematycznych EEC znajdują się: kształt nowej Europy, rewolucja technologiczna, digitali-zacja, energetyka w Europie, inwestycje, energia dla klimatu, wolny handel w Europie i na świecie.

Dokładny program EEC można znaleźć na stronie eecpoland.eu. Rejestracja na kongres zakończyła się 9 maja.

Nie tylko biznes i polityka

Wśród gości 10. EEC będą m.in. komisarze unijni: Andrus Ansip, Miguel Arias Cañete oraz Cecilia Malmström; wiceprzewodnicząca Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego przy Radzie Atlantyckiej Ellen Tauscher; przedstawiciele polskiego rządu, między innymi: Teresa Czerwińska, Jacek Czaputowicz, Jadwiga Emilewicz, Jarosław Gowin, Henryk Kowalczyk, Jerzy Kwieciński, Łukasz Szumowski, Beata Szydło, Krzysztof Tchórzewski i Anna Zalewska, liczni prezydenci oraz burmistrzowie polskich miast; polscy i zagraniczni naukowcy oraz szerokie grono przedstawicieli biznesu, na czele z prezesami największych firm.

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących, np. European Start-Up Days (15-16.05, Spodek), fora gospodarcze: Europa Centralna-Afryka, Indie-Polska oraz ASEAN-Unia Europejska, finały konkursów Top Inwestycje Komunalne, Inwestor bez granic. 14.05 o godz. 19 w Sali Konferencyjnej B odbędzie się wręczenie nagród „Dziennika Zachodniego” w konkursie „Menedżer Roku województwa śląskiego 2017”.

Europejski Kongres Gospodarczy był zawsze największym wydarzeniem politycz-no-gospodarczym w woj. śląskim, ale w tym roku niejedynym. Na grudzień (3-14.12) w Katowicach zaplanowany jest bowiem szczyt klimatyczny ONZ COP24, w którym weźmie udział ok. 20 tys. osób ze 190 krajów. W czasie najbliższego kongresu kilka debat będzie dotyczyć ekologii i właśnie grudniowego szczytu ONZ.

Od poniedziałku do środy w rejonie Strefy Kultury w Katowicach można się spodziewać trudności z zaparkowaniem auta, zwłaszcza że duży parking przy NOSPR będzie w całości przeznaczony dla VIP-owskich gości kongresu.

Katarzyna Pachelska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.