JUCHNOWIEC KOŚCIELNY

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

JUCHNOWIEC KOŚCIELNY

Materiał informacyjny

Powrót do serwisu "30 lat podlaskiego samorządu"

URZĄD GMINY
JUCHNOWIEC KOŚCIELNY
ul. Lipowa 10
16-061 Juchnowiec Kościelny
tel. 85 713 28 80, fax 85 713 28 81
e-mail: [email protected]
www.juchnowiec.gmina.pl

JUCHNOWIEC KOŚCIELNY

Gmina Juchnowiec Kościelny łączy w sobie historię, tradycję i nowoczesność. Jest miejscem przenikania się kultur, bogactwa walorów przyrodniczych, a jednocześnie miejscem sprzyjającym rozwojowi biznesu, gdzie swoje siedziby mają firmy liczące się na światowych rynkach.

Historia juchnowieckich terenów pozostaje owiana tajemnicą. O tym, że sięga zamierzchłych czasów świadczy odkrycie we wsi Rostołty kurhanów pochodzących z III wieku naszej ery. Udokumentowane początki zawiązywania się Ziemi Juchnowieckiej związane są z kolei z postacią Stanisława Zachariaszewicza Włoszka, podskarbiego Wielkiego Księstwa Litewskiego i łożniczego królewskiego. Stanisław Włoszek w 1547 roku uzyskał pozwolenie na erygowanie parafii i wybudowanie kościoła w Juchnowcu. Kościół szybko stał się celem pielgrzymek wiernych różnych stanów za sprawą słynącego łaskami obrazu Matki Bożej, który trafił do Juchnowca około 1640 roku. Jego kult sprawił, że sanktuarium w Juchnowcu było w XVII w. jednym z najbardziej znanych w Archidiecezji Wileńskiej. W 1764 roku w miejscu zniszczonego drewnianego kościoła rozpoczęto budowę kościoła murowanego pw. Trójcy Świętej, który dzisiaj zalicza się do najcenniejszych zabytków gminy.

JUCHNOWIEC KOŚCIELNY

30 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego zaowocowało wieloma pozytywnymi zmianami w całym kraju. Widać je także w gminie Juchnowiec Kościelny. Z roku na rok staje się coraz lepszym miejscem do życia, dzięki rozwojowi infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, terenów rekreacyjno-sportowych, komunikacji zbiorowej. Dzięki temu ilość mieszkańców wzrosła z niecałych 9 tys. do ponad 16 tys. Juchnowiec Kościelny, choć jest gminą wiejską, stał się również miejscem rozwoju firm, między innymi z branży implantów ortopedycznych, elektroniki przemysłowej, drogownictwa, które są znane nie tylko w kraju, ale i na całym świecie.

Nad Juchnowcem góruje piękny kościół, kilka kilometrów dalej na południe, w Kożanach podziwiać możemy cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Świątynię ufundował w 1621 roku właściciel Kożan Maciej Lewicki. Obecną cerkiew wzniesiono w 1886 roku, a miejsce szczególne zajmuje w niej ikona Matki Boskiej Kożańskiej, napisana na płótnie naklejonym na olchową deskę, pochodząca z pierwszej XVII-wiecznej świątyni.

JUCHNOWIEC KOŚCIELNY

Na terenie gminy znajdziemy również wiele wartościowych miejsc historycznych o charakterze świeckim, jak ruiny klasycystycznego pałacu w Lewickich z początku XIX wieku, malowniczo otoczony starymi drzewami i stawami zespół dworski w Juchnowszczyźnie z XVII wieku, czy pozostałości zespołu pałacowo-dworskiego w Niewodnicy Nargilewskiej. Warto zatrzymać się także w Olmontach, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca konfederatów barskich poległych w bitwie z Rosjanami w 1769 roku. Potyczka pod Olmontami była jedną z największych bitew Konfederacji Barskiej w północno-wschodniej Polsce. W Olmontach znajduje się również tablica poświęcona żołnierzom podziemia antykomunistycznego, pomordowanym przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji, rozstrzelanym i skrycie pogrzebanym w lesie pod Olmontami. Las pod Olmontami przezhistoryków nazwany został „polskim Katyniem”.

JUCHNOWIEC KOŚCIELNY

Miejscem szczególnym na turystycznej mapie gminy jest Ranczo Frampol w Hołówkach Dużych, gdzie urodził się i tworzył Edward Redliński, autor m.in. słynnej „Konopielki”. Od 2012 roku organizowany jest w Juchnowcu Dolnym Bieg Konopielki, łączący w sobie elementy sportu i literatury. Po biegu uczestnicy imprezy spotykają się we Frampolu, gdzie mogą zwiedzić Domek Twórczości E. Redlińskiego i posłuchać fragmentów jego twórczości.

Corocznie przyznawane są Nagrody Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny, a laureaci otrzymują Pierścień Podskarbiego Włoszka. Kapituła Nagrody wyróżnia – oprócz wydarzeń – również osoby oraz firmy promujące gminę i budujące jej pozytywny wizerunek. Na liście laureatów znajduje się wiele znanych osób, m.in: ksiądz biskup Henryk Ciereszko, poetka Teresa Radziewicz, czy dziennikarz i twórca filmów dokumentalnych Jerzy Kalina. Także dużo znanych firm odebrało Pierścienie Podskarbiego Włoszka. Wybór zawsze jest trudny, bo biznes mocno rozwija się na terenie juchnowieckiej gminy.

JUCHNOWIEC KOŚCIELNY

I to jest drugie oblicze gminy – nowoczesne, zurbanizowane, nastawione na inwestycje. Bliskość Białegostoku, dobre połączenia komunikacyjne, otwartość Urzędu Gminy na przedsiębiorców powodują, że prowadzi działalność i rozwija się tu wiele firm mających uznaną markę na światowym rynku. Ale nie tylko biznes wybiera juchnowiecką gminę. Z roku na rok przybywa mieszkańców. Rozwijają się głównie miejscowości położone blisko Białegostoku – Kleosin, Ignatki-Osiedle, Olmonty. Ale coraz więcej ludzi wybiera także położone nieco dalej od miasta, jednak dobrze z nim skomunikowane Księżyno, Ignatki, Brończany, czy Juchnowiec.

JUCHNOWIEC KOŚCIELNY

Gmina zwiększa również swoją atrakcyjność turystyczną, a oddany do użytku w 2019 roku kilkunastokilometrowy ciąg rowerowo-pieszy od granic Białegostoku do Wólki przyciąga rowerzystów. Mogą oni poznawać uroki Ziemi Juchnowieckiej, zobaczyć swoiste połączenie tradycji i historii z nowoczesnością.

Nasza akcja

Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom. ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.