Jura Krakowsko - Częstochowska. Rowerowa trasa Szlaku Orlich Gniazd

Czytaj dalej
Paulina Musialska

Jura Krakowsko - Częstochowska. Rowerowa trasa Szlaku Orlich Gniazd

Paulina Musialska

Jura Krakowsko - Częstochowska. Dobra wiadomość dla miłośników zwiedzania zabytków oraz jazdy na rowerze. Trwa znakowanie trasy rowerowej Szlaku Orlich Gniazd. Na rowerzystów czeka 186 kilometrów szlaku wypełnionego zabytkami a trasa będzie dla miłośników dwóch kółek bardziej czytelna.

Jura Krakowsko-Częstochowska to niewątpliwie jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w naszym województwie. Co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów z różnych zakątków kraju. Wśród nich są także rowerzyści. Chociaż na Jurze brakuje ścieżek rowerowych, to nie można narzekać na brak atrakcyjnych tras.

Związek Gmin Jurajskich postanowił zadbać, aby były one jeszcze bardziej komfortowe dla turystów. Trwa projekt w ramach, którego znakowana jest trasa rowerowa Szlaku Orlich Gniazd. Realizacja inwestycji rozpoczęła się dwa lata temu.

- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to kręgosłup rowerowy naszego regionu. To produkt regionalny, który staramy się promować. W związku z tym postanowiliśmy przygotować go, aby odpowiadał przepisom prawa. W pierwszej kolejności przygotowany został projekt organizacji ruchu, który został skonsultowany z wszystkimi gminami, przez które przebiega ta trasa rowerowa - mówi Robert Nieroda, dyrektor biura Związku Gmin Jurajskich.

Kolejnym krokiem było wykonanie audytu. Ustalono jak wyznaczyć trasę rowerową, aby była jak najbardziej atrakcyjna dla turystów. A jednocześnie zminimalizować jej przebieg przez tereny należące do osób prywatnych. W ten sposób zmniejszona zostanie uciążliwość zarówno dla turystów, jak i mieszkańców naszego regionu.

- W przypadku gminy Zawiercie nastąpiła pozytywna zmiana. Szlak Orlich Gniazd nie biegnie do Morska przez Bzów i Żerkowice. Zmieniliśmy przebieg. Szlak przechodzi przez Bzów, a następnie biegnie przez Kromołów, gdzie znajdują się źródła rzeki Warty. Następnie kieruje się do Morska - dodaje Robert Nieroda.

W 2018 roku wykonano większą część oznakowania. Na początku roku dokończono znakowanie szlaku na terenie województwa śląskiego. Koszt tej części inwestycji to 244 tys. złotych, które sfinansowała Śląska Organizacja Turystyczna.

- To nie tylko oznakowanie drogowe. To także oznakowanie turystyczne. Pojawiły się tablice, które kierują turystów do atrakcji turystycznych oraz pomagają im wrócić na trasę rowerową. Wydaliśmy także nowy przewodnik po rowerowym Szlaku Orlich Gniazd - mówi Robert Nieroda. - W tym roku ruszamy ze znakowaniem szlaku na terenie Małopolski. Przed majówką uzyskaliśmy wszystkie zgody związane z ustaleniem planu organizacji ruchu. Koszt w tym przypadku to kolejne 200 tysięcy złotych - dodaje Robert Nieroda.

Rowerowy szlak orlich gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to trasa rowerowa o długości aż 186 kilometrów i przebiega w pobliżu najbardziej znanych zabytków. W ramach projektu realizowanego przez Związek Gmin Jurajskich doszło do kosmetycznych jego zmian przebiegu.

- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna bieg przy dworcu PKP w Częstochowie. Ma to związek z faktem, że wiele osób pociągiem dojeżdża na Jurę, a następnie może ruszyć szlakiem w dalszą podróż. Szlak zakończy się natomiast na krakowskich Błoniach, aby rowerzyści mogli wjechać do centrum miasta i obejrzeć m.in. Wawel - tłumaczy Robert Nieroda.

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.