Jura Krakowsko-Częstochowska to raj dla rowerzystów. Co zobaczyć, dokąd jechać? MAPA

Czytaj dalej
Fot. Fot. ARC
Aneta Kaczmarek

Jura Krakowsko-Częstochowska to raj dla rowerzystów. Co zobaczyć, dokąd jechać? MAPA

Aneta Kaczmarek

Jurę Krakowsko-Częstochowską można zwiedzać na wiele sposobów - przyjeżdżając tu na wczasy, wycieczkę autokarową, samochodową lub rowerową. Możemy też pokonać ją pieszo. Dzięki licznym ośrodkom jeździeckim, piękno tego zakątka podziwiać możemy konno. My polecamy rower i trasy wiodące przez malownicze tereny.

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej każda pora roku jest szczególna i zaskakuje nowymi kształtami, barwami i wyglądem jurajskiego krajobrazu. Niewątpliwą atrakcją są oglądane zamków warownych, tzw. "Orlich Gniazd", zbudowanych z kamienia wapiennego na szczytach wzgórz. Można je odwiedzić na dwóch kółkach. Dla chętnych mamy trasę, która wiedzie przez kolejne budowle znajdujące się na szlaku Orlich Gniazd.

Trasa ekstremalna
Wytrawnym rowerzystom polecamy trasę ekstremalną prowadzącą od Lelowa przez Zamek Mirów, Zamek Bobolice, Zamek Ogrodzieniec, Zamek Smoleń. Wycieczkę kończymy w Lelowie. Wysiłek i kolejne kilometry wynagrodzą nam widoki i przesiąknięte historią rusinu zamków.

Wybierając się na typowo rodzinną wyprawę, warto wybrać łatwiejszą trasę, której pokonanie nie wymaga olimpijskiej formy, a przyjemność z podziwiania pięknych krajobrazów jest nieoceniona.

Trasa rodzinna
Niezbyt (ale nie ignorujmy jej) wymagającą będzie trasa Olsztyn - Rezerwat Sokole Góry - Biskupice - Małusy Wielkie - Turów - Olsztyn. To odcinek obfitujący w przyjemne dla oka obrazy oraz miejsca, w których można odpocząć od zgiełku i poczuć bliskość natury.

Aneta Kaczmarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.