Jurajskie prażonki z Kroczyc [PRZEPIS]

Czytaj dalej
Fot. arc DZ
DRAPA

Jurajskie prażonki z Kroczyc [PRZEPIS]

DRAPA

Nie macie pomysłu na potrawę podczas spotkania ze znajomymi? Jeśli przejadły Wam się już specjały z grilla, to być może warto zdecydować się na przygotowanie prażonek. Nie jest to takie trudne.

Potrzebny jest nam specjalny kociołek do prażonek (w przypadku ogniska) lub zwykły garnek (jeśli korzystamy z kuchenki).

Składniki: 1,5 kg ziemniaków, dwa buraki, dwie cebule, dwie kiełbasy podwawelskie oraz 70 dag boczku.

Tak naprawdę jednak do kociołka lub garnka możemy wrzucić wszystko to, co… mamy w lodówce. Jeśli chcemy, to śmiało możemy dodać także mięso z kurczaka czy też karczek.

Mieszkanie za czytanie

Sposób przygotowania: obrać ziemniaki i buraki, a następnie pokroić w plastry lub w ćwiartki. Pokroić cebule w krążki (liczba cebuli wedle uznania). Kiełbasę pokroić w plasterki, podobnie jak wędzony boczek.

Następnie układamy warstwowo ziemniaki, buraki oraz cebule, doprawiamy solą i pieprzem, układając kolejne warstwy aż do zapełnienia naczynia (każdą z warstw należy przełożyć boczkiem i kiełbasą).

Następnie należy dodać na wierzch tłuszcz (smalec lub margarynę) i przyprawy. Na wierzch kładziemy liść kapusty bądź folię aluminiową, przykrywamy szczelnie pokrywkę i dusimy potrawę na wolnym ogniu lub ognisku (około 40 - 45 minut). Prażonki najlepiej podawać ze słodkim lub kwaśnym mlekiem.

Dodajmy, że co roku w Porębie organizowany jest festiwal prażonek. Jeśli chodzi o sposób przygotowania, to kroczycka wersja różni się praktycznie tylko tym, że w tych porębskich prażonkach nie ma buraków.

W Porębie ten specjał podawano już 200 lat temu, natomiast początki aktualnej receptury to już 1856 rok.

DRAPA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.