Jutro pierwszy prywatny uniwersytet w Polsce organizuje Dzień Otwarty [WIRTUALNY SPACER, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Katarzyna Domagała-Szymonek

Jutro pierwszy prywatny uniwersytet w Polsce organizuje Dzień Otwarty [WIRTUALNY SPACER, WIDEO]

Katarzyna Domagała-Szymonek

Jeśli nie macie planów na sobotę, mamy dla was ciekawą propozycję. Pierwszy w kraju prywatny Uniwersytet SWPS w Katowicach organizuje jutro Dzień Otwarty. Święto nietypowe, bo przeznaczone nie tylko dla potencjalnych studentów, którzy chcą zapoznać się z ofertą placówki (choć głównie dla nich). Ale również dla ludzi chcących poszerzyć swoje horyzonty lub osób, które poszukują inspiracji do... zaaranżowania wnętrz mieszkania czy domu. Dla gości przygotowano spotkania z wykładowcami i studentami, warsztaty czy zwiedzanie budynku uniwersytetu. A ten zachwyca już od progu.

Na ścianach surowa cegła jedynie pomalowana na biało. Kable i rury prowadzone na zewnątrz. Gdzieniegdzie porozstawiane palety z poduszkami, które służą za ławy do siedzenia. Biały, szary i brązowy. To trzy kolory, które tworzą budynek. Zero schematu, pastelowych kolorów na ścianach, równo malowanych skosów.

- Można powiedzieć, że wnętrza uczelni mają charakter postindustrialny, ale to w pełni nie oddaje panującego u nas klimatu - tłumaczy prof. Katarzyna Popiołek, psycholog i dziekan Uniwersytetu SWPS w Katowicach. - To prostota wnętrza, która w żaden sposób nie ogranicza a wręcz wyzwala inwencję, studentom daje przestrzeń do kreatywności, wypełniania jej ciekawymi pomysłami - dodaje pani dziekan.

Impreza organizowana jest miesiąc po tym, jak placówka podniosła swoją rangę do Uniwersytetu. Wcześniej była szkołą wyższą. - Jesteśmy tak zwanym uniwersytetem przymiotnikowym, takim, który nie obejmuje całego spektrum nauki a jedynie jakąś jej część. W naszym przypadku są to nauki humanistyczne i społeczne - tłumaczy pani profesor. - By móc tytułować się uniwersytetem uczelnia musi mieć uprawnienia do nadawania sześciu uprawnień doktorskich na różnych kierunkach. Nam się to udało - komentuje. Za tym idzie też odpowiednia infrastruktura, określone doświadczenie, pracownicy z dorobkiem naukowym, którzy mają na swoim koncie wypromowanie doktorów a przede wszystkim rozwój badań naukowych na światowym poziomie.

- Dzięki temu udało nam się właśnie uzyskać tytuł Uniwersytetu - dodaje pani dziekan. Co ta zmiana daje studentom? - Rękojmię, że nasz poziom i status został oficjalnie potwierdzony - tłumaczy prof. Popiołek.

Dzień Otwarty startuje o godz. 10 i rozpocznie się od prezentacji uczelni i spotkania z jej władzami. Kwadrans po 10 rozpocznie się wykład Żanety Rachwaniec-Szczecińska, która będzie mówiła o zachowaniach Polaków w codziennych sytuacjach. Głównie o naszej cesze narodowej, czyli zamiłowaniu do narzekania. O godz. 11 rozpocznie się Uniwersytet SWPS tour, czyli zwiedzanie katowickiej placówki. Pół godziny później warsztaty. Będzie można dowiedzieć się jak pobudzić swój mózg do działania, jak nauczyć się optymizmu. Jedne z warsztatów poprowadzi dr Bogdan Lach, jeden z najlepszych profilerów policyjnych na świecie, który od zeszłego roku wykłada w Uniwersytecie SWPS. Profiler będzie mówił m.in. o cechach psychicznych i społecznych, które predestynują określone osoby do roli ofiar. Jutrzejsze spotkanie również będzie okazją do zdobycia wiedzy na temat zabezpieczania śladów na miejscu zbrodni.

- Pójdziemy dwoma torami. Przybliżymy czym jest psychologia, co może dać człowiekowi oraz poprowadzimy warsztaty z psychokryminalistyki, które pokażą specyfikę tej dziedziny i pola jej działania - tłumaczy pani dziekan. Znajdzie się też chwila na podsumowanie projektu INKLA, który prowadzili studenci Uniwersytetu SWPS. Badali czy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wiedzą czym polega działalność uczelni wyższych oraz prowadzenie badań naukowych. Okazało się, że z tą wiedzą jest dość kiepsko. "Mają nikłe pojęcie, co i w jaki sposób badają nauki społeczne. Co więcej uważają, iż badania naukowe prowadzą naukowcy w laboratoriach oderwanych od życia społecznego. Dlatego też pokazanie młodym ludziom, iż sami mogą prowadzić ważne badania partycypacyjne, których wyniki mogą wpłynąć na pozytywną zmianę w ich własnych szkolnych społecznościach wydaje się zasadne" - podkreślają na uczelni.

Właśnie kierunek psychokryminalistyka jest pierwszym tego typu w Polsce. Czy potrzebny? Liczba przestępstw, do jakich dochodzi mówi sama za siebie. "W Polsce co roku dokonywanych jest ponad 700 000 przestępstw kryminalnych. Za każdym z nich stoi człowiek z motywami zbrodni i skomplikowaną ludzką naturą" podkreśla dr Lach, który prowadzi zajęcia na tym kierunku.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach powinny wypełnić wniosek zgłoszeniowy dostępny na stronie uczelni. Adres uczelni: Katowice, ul. Techników 9, strona internetowa: http://www.swps.pl/katowice.

Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.