Już płynie ropa i gaz z kopalni w Połęcku

Czytaj dalej
Fot. PGNiG
Dariusz Chajewski

Już płynie ropa i gaz z kopalni w Połęcku

Dariusz Chajewski

W sobotę rusza wydobycie z kopalni ropy naftowej w Połęcku w gminie Maszewo. To trzecia pod względem wydobycia kopalnia ropy w Polsce.

PGNiG SA działa na terenie gminy Maszewo od wielu lat. To tutaj, w pobliskich Rybakach, dokonano pierwszego odkrycia złoża ropy naftowej na Niżu Polskim (1961). Od tego też roku prowadzone jest wydobycie w tym rejonie, obecnie przez Kopalnię Ropy Naftowej Kije, której podlegać będzie również nowy ośrodek produkcyjny. I która połączona jest z nim rurociągami technologicznymi.

Złoże zostało odkryte odwiertem „Połęcko-3k”. Położone jest w rejonie miejscowości Połęcko, zalega w utworach dolomitu głównego na głębokości około 1650 m. Zagospodarowanie złoża polegało na przygotowaniu do eksploatacji dwóch odwiertów. Pozyskujemy z nich ropę naftową w ilości około 80 ton na dobę oraz gaz towarzyszący ropie naftowej w ilości około 1000 metrów sześciennych na godzinę. Zadaniem instalacji technologicznej jest separacja i stabilizacja ropy naftowej oraz przygotowanie gazu ziemnego do zasilania bloku energetycznego o mocy 1 MW. Produkowana z gazu ziemnego energia jest wykorzystywana na potrzeby własne kopalni oraz sprzedawana do lokalnej sieci energetycznej.

Prace przy budowie trwały od czwartego kwartału 2014 roku. Eksploatacja złoża obliczona jest na dziesięć lat. Przez pierwsze dwa lata prowadzić będziemy próbną eksploatację. Pozyskane w tym czasie dane posłużą do weryfikacji planów związanych z wydobyciem. Jeśli szacunki się potwierdzą, do kasy gminy Maszewo powinien wpływać rocznie mniej więcej milion złotych.

Zielonogórski oddział PGNiG obejmuje swym zasięgiem północno-zachodnią część Polski i jest największym w kraju dostawcą gazu ziemnego. W tym roku będzie go ponad 3,5 mld m sześc. Obok gazu oddział wydobywa też rocznie około 800 tysięcy ton ropy naftowej. Ma 21 kopalń.

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.