Już ponad 2 tysiące górników prowadzi podziemny protest

Czytaj dalej
PP

Już ponad 2 tysiące górników prowadzi podziemny protest

PP

Według szacunków w akcji protestacyjnej bierze udział już 3 tys. osób. Do górników dołączyli pracownicy powierzchni. Protest popierają też mieszkańcy Zabrza, Gliwic i Rudy Śląskiej.

Do akcji przyłączyli się mieszkańcy Brzeszcz, którzy zablokowali drogę w pobliżu kopalni. W Zabrzu i w Rudzie Śląskiej na ulice wyszli pracownicy powierzchni i rodziny protestujących górników. Już planowane są kolejne pikiety.

W kopalni Brzeszcze 640 metrów pod ziemią prowadzi protest 750 górników. W bytomskiej kopalni Bobrek-Centrum na powierzchnię nie wyjechało 500 osób, które przebywają 840 metrów pod ziemią. Pół tysiąca górników z gliwickiej kopalni Sośnica-Makoszowy prowadzi akcję 750 metrów pod ziemią. W kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej 790 metrów pod ziemią protestuje około 300 górników.

W walkę o uratowanie miejscowej kopalni włączyli się mieszkańcy Brzeszcz. W pobliżu bramy zakładu zablokowali drogę powiatową 933. Mieszkańców gminy wsparli związkowcy z innych zakładów pracy, m.in. z kopalni Kazimierz-Juliusz oraz z Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej.

Protestowali też pracownicy powierzchni z kopalń Pokój w Rudzie Śląskiej i Sośnica Makoszowy w Gliwicach, gdzie w blokadzie ronda w pobliżu kopalni uczestniczyło ponad 130 kobiet z administracji kopalni i z przeróbki

W Zabrzu godzinę trwała blokada ronda przy ulicy Makoszowskiej i 3 Maja w których uczestniczyło ponad 200 pracowników kopalni.

Kolejne protesty pracowników kopalni i ich rodzin zaplanowane zostały na sobotę i niedzielę. W sobotę o godzinie 10.00 rozpocznie się pikieta przed kopalnią Sośnica-Makoszowy Ruch Makoszowy. W niedzielę odbędzie się akcja protestacyjna przed kopalnią Sośnica-Makoszowy Ruch Sośnica. Również rozpocznie się o godz. 10.00.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

PP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.