Kabareciarz i aktor Krzysztof Hanke o byciu Ślązakiem [WIDEO]

Czytaj dalej
Katarzyna Pachelska

Kabareciarz i aktor Krzysztof Hanke o byciu Ślązakiem [WIDEO]

Katarzyna Pachelska

Krzysztof Hanke, jeden z trojaczków z Kabaretu Rak, opowiada nam o tym, jak to jest być Ślązakiem, i czy czuje dumę z bycia Ślązakiem.

Krzysztof Hanke, jako jeden ze słynnych Ślązaków, został sportretowany przez Marka Grelę. Nie są to zwykłe portrety, ale karykatury, i to czasami złośliwe. Wernisaż karykatur uświetnił uroczystość 25-lecia Hospicjum Cordis w Katowicach. Karykatury, podpisane przez osoby sportretowane, będą wystawione na sprzedaż, a dochód z licytacji zasili konto Hospicjum Cordis.

Krzysztof Hanke to "w Polsce" wręcz synonim Ślązaka. Aktor zawdzięcza to głównej roli poczciwego Huberta Dwornioka, czyli Bercika, w serialu "Święta wojna". Produkcja, której akcja działa się w Katowicach, w kamienicy w centrum miasta, opowiadała o życiu śląskiej rodziny (żonę Bercika, Andzię, grała Joanna Bartel). Jedną z głównych postaci był też warszawiak, znajomy Bercika - Zbigniew Pyciakowski (Zbigniew Buczkowski). Serial był emitowany w TVP prawie przez 10 lat, od 23 stycznia 2000 do 9 maja 2009.

Krzysztof Hanke urodził się 57 lat temu w Świętochłowicach, mieszkał też w Rudzie Śląskiej. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. Jest założycielem i filarem Kabaretu Rak, wykorzystującego w swoich numerach też gwarę śląską (np. słynna piosenka "Moplik").

Katarzyna Pachelska

Jestem redaktorką Dziennika Zachodniego, wiceszefową Newsroomu DZ, prowadzę też m.in. serwis Strona Kobiet na dziennikzachodni.pl. Zostałam wybrana Dziennikarką Roku 2019 "Dziennika Zachodniego". Interesuję się sprawami kobiet i dzieci, ale również sporo piszę o kulturze, rozrywce, literaturze, lubię też współczesną architekturę. Innym obszarem moich zainteresowań jest handel, ostatnio dość często piszę o zakazie handlu w niedziele.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.