Kajaki mają na stałe wpisać się w krajobraz Sławkowa

Czytaj dalej
Katarzyna Kapusta

Kajaki mają na stałe wpisać się w krajobraz Sławkowa

Katarzyna Kapusta

Już kilka lat temu pojawił się pomysł, by na najpiękniejszym odcinku Białej Przemszy stworzyć przystanie dla kajaków. Teraz urzędnicy mają motywację. Spływy kajakowe mają na stałe wpisać się w krajobraz tego miejsca.

Jednym z elementów kształtujących potencjał turystyczny Sławkowa jest przepływająca przez miasto Biała Przemsza. To jeden z niewielu odcinków tej rzeki o nietkniętych ręką człowieka brzegach. Kilka lat temu Stowarzyszenie „Przyjaciół Białej Przemszy” założyło tu jeden z pierwszych w Polsce naturalnych inkubatorów pstrąga. Rzeka może stać się również wyjątkowym miejscem do uprawiania turystyki kajakowej. Pierwsi śmiałkowie już nią płynęli, podczas pierwszego wiosennego spływu. Ja swoich sił z kajakiem w tym miejscu spróbowałam już kilka lat wcześniej, gdy spływy kajakowe Białą Przemszą były pomysłem na przyszłość.

Dolina Białej Przemszy jest ostoją dla ptaków wodno-błotnych, szczególnie kaczek, siewek, mew, żurawi, a także drapieżnego błotniaka stawowego. To także tutaj Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy ze Sławkowa jest pierwszym w Polsce, które w naturalny sposób odbudowuje populację pstrąga właśnie na tej rzece. Wiosną z ikry przechowywanej w specjalnych inkubatorach wykluwają się młode pstrągi. Inkubatory to - jak twierdzą wędkarze ze Sławkowa - patent NASA. Mają 70 proc. skuteczności. Z 10 tysięcy ziaren ikry z reguły wypływa sześć tysięcy pstrągów.

Biała Przemsza ma niepowtarzalny, unikatowy charakter, szczególnie na odcinku Klucze - Okradzionów - Sławków. Przepłynięcie pięciokilometrowego odcinka od młyna w Okradzionowie pod Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie najszybszym zajmuje godzinę, tym co płyną nieco wolniej pół godziny więcej. Trasa, choć krótka, była mocno urozmaicona. Odcinki spokojne przeplatały się z niewielkimi progami i wartkim nurtem.

- Rzeka na tym odcinku jest przepiękna, bardzo podobna do rzek na Pomorzu. Walorom krajobrazowym nie ustępuje Wieprzy, Łupawie, czy Słupi. W tym miejscu tkwi ogromny potencjał. Odcinek, którym płynęliśmy, jest faktycznie mocno urozmaicony. Dużą wagę oczywiście przywiązujemy do spraw bezpieczeństwa - opowiada Grzegorz Piętka, organizator spływu.

Do tej pory spływy Białą Przemszą miały raczej charakter okazjonalny, teraz to się zmieni, ponieważ Grzegorz Piętka, wspólnie z Krzysztofem Jaroszem - na co dzień wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Białej Przemszy - planuje on uruchomienie tu komercyjnej trasy kajakowej.

Z pomysłu na spływy kajakowe Białą Przemszą jest bardzo zadowolony burmistrz Sławkowa.

- Kajakarstwo na sławkowskim odcinku Białej Przemszy ma szansę doskonale wpisać się w promocję walorów przyrodniczych i turystycznych miasta. O to też od dłuższego już czasu zabiegamy - tłumaczy Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

- Warto pamiętać, że rzeka w naszym rejonie w wielu miejscach zachowała swoje zupełnie naturalne brzegi. W ramach koncepcji Zagłębiowskiego Parku Linearnego zaplanowaliśmy zbudowanie dwóch przystani dla kajakarzy, które będą służyć wszystkim amatorom tej formy wypoczynku. Jedna z nich powstanie przy Miejskim Ośrodku Kultury - mówi dodaje. Do realizacji tego pomysłu miasto przystąpi prawdopodobnie w przyszłym roku.

Regularne spływy odcinkiem od Okradzionowa do Sławkowa rozpoczynają się 2 kwietnia . Początek trasy w Dąbrowie Górniczej dzielnica Okradzionów, ul. Górna, plac młyna wodnego. Soboty, niedziele i święta, spływ rozpoczyna się o godzinie 9:30, 12:00 i 14:30. W piątki spływ startuje o godzinie 16:30.

Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.