MR

Kaktus na wakacjach: w ogrodzie albo na balknie

Kaktus na wakacjach: w ogrodzie albo na balknie
MR

O roślinach doniczkowych latem opowiada Celina Kozubek, kierownik palmiarni.

Niektórym naszym roślinom pokojowym możemy zafundować wakacje, wynosząc je na balkon, taras lub do ogrodu.

Jeśli zdecydujemy się zrobić to teraz, to zmiana miejsca może okazać się dla nich szokiem. Najlepszą porą na taki zabieg jest wiosna. Ale i wtedy należy przyzwyczaić rośliny do nowych warunków, wystawiając doniczki na zewnątrz w dzień i zabierając je do mieszkania na noc. W ten sposób zahartują się.

Jeśli wyniesiemy je bez takiego przygotowania, to słońce poparzy młode liście, pojawią się na nich brązowe plamy. Nowe pędy oczywiście wyrosną, ale przez długi czas roślina będzie mało dekoracyjna. Jeżeli wiosną przesadzamy roślinę, to nie powinniśmy jej wystawiać z mieszkania wcześniej niż dwa, trzy tygodnie po tym zabiegu. Korzenie, które przy przesadzaniu mogły się uszkodzić, muszą zregenerować się, odrosnąć, zacząć pobierać wodę. Wiosną na zewnątrz jest na to zbyt chłodno.

Co w takim razie zrobić, by rośliny wystawione teraz nie ucierpiały?

Doniczek nie stawiajmy w pełnym słońcu. Szok złagodzimy, wybierając w ogrodzie miejsce zacienione, np. pod inną, większą rośliną, a na balkonie za ażurową kratką, gdzie światło będzie rozproszone. Możemy także rośliny osłonić przed silnym słońcem. O tej porze mają one już młode, długie pędy, które mogą się łamać na wietrze. Lepiej je więc podeprzeć albo związać. Pamiętamy także o regularnym podlewaniu.

Które z naszych kwiatów doniczkowych lubią latem rosnąć na powietrzu?

Należą do niej oleandry, datury. A także kalle o kwiatach żółtych i czerwonych, które kupujemy albo już wyrośnięte i kwitnące, albo tylko ich części podziemne. Po wiosennym wzroście możemy je wystawić do ogrodu albo na taras. Na zewnątrz dobrze czują się niektóre gatunki storczyków, np. cymbidium, katleja, a także storczyk stanhopea o zwisających, dekoracyjnych kwiatach, który uprawia się w koszykach. I oczywiście kaktusy i sukulenty. Na balkonach i tarasach możemy urządzić kąciki z roślin doniczkowych.

Jak długo rośliny pokojowe mogą pozostać na zewnątrz bez uszczerbku?

Do jesieni, do pierwszych przymrozków. Pogoda jest zazwyczaj sprzyjająca do połowy października, ale bywa, że warunki atmosferyczne pozwalają zostawić je dłużej. Zanim doniczki z daturami i oleandrami z powrotem wstawimy do mieszkania, należy przyciąć ich kwiaty. Te rośliny, a także kaktusy i sukulenty, powinny zimować w pomieszczeniach o niskiej temperaturze. Najlepiej, gdy uda się wygospodarować miejsce, w którym jest 10 st. C. Po lecie rośliny przechodzą bowiem w stan spoczynku i nie powinny rosnąć.

MR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.