Kalendarium bydgoskie na 15 grudnia: "Keny" ocalił pięćdziesiąte życie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Krzysztof Błażejewski

Kalendarium bydgoskie na 15 grudnia: "Keny" ocalił pięćdziesiąte życie

Krzysztof Błażejewski

Co wydarzyło się w Bydgoszczy 15 grudnia?

15 grudnia 1730 roku doszło w Bydgoszczy do sporu połączonego z bijatyką pomiędzy bernardynami bydgoskimi a duchowieństwem kościoła farnego i rodziną Froszków o prawo zorganizowania uroczystego pogrzebu zmarłego burmistrza Adama Froszka.

15 grudnia 1909 roku trzy bydgoskie towarzystwa zrzeszające Polaków: „Halka”, „Sokół” i Towarzystwo Przemysłowe zorganizowały w hali spółki budowlanej obchody ku czci Adama Mickiewicza. Odczyt wygłosił dr Giżyński, potem wystąpił chór „Halka” i uczniowie z pieśniami patriotycznymi.

15 grudnia 1922 roku w godzinach wieczornych odbył się w sali Patzera przy ul. Św. Trójcy w Bydgoszczy wielki więc z udziałem restauratorów, hotelarzy i właścicieli kawiarń protestujący przeciwko nowej ustawie ograniczającej wyszynk alkoholu. Na mocy tej ustawy w Bydgoszczy trzeba było zlikwidować aż 108 lokali gastronomicznych.

15 grudnia 1933 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego dworca autobusowego w Bydgoszczy przy pl. Kościeleckich, wzniesionego przez firmę Józefa Wojciechowskiego na parceli miejskiej. Na dworcu ulokowano 5 peronów. Dopiero w 1975 roku oddano do użytku nowy dworzec PKS przy ul. Jagiellońskiej 68.

15 grudnia 1949 roku pierwszy tramwaj przejechał nowo otwartą linią tramwajową prowadzącą ul. Lelewela od skrzyżowania ul. Chodkiewicza aż do bramy Szpitala Miejskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie.

15 grudnia 1950 roku z inicjatywy Zakładów Chemicznych powstała Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jedność”, której zlecono budowę mieszkań dla pracowników zakładów. Był to zaczątek budowy osiedla Kapuściska.

15 grudnia 1955 roku podczas posiedzenia Zarządu Bydgoskiego Towarzystwa Muzycznego powołano do życia Pomorskie Studium Operowe. Niemal od razu wybrano tytuły oper na premierowe przedstawienie. Miały to być jednoaktówki Stanisława Moniuszki „Flis” i „Verbum Nobile” oraz polskie widowisko baletowe. W ciągu paru miesięcy zmontowano 20-osobowy zespół solistów, 50-osobowy chór oraz 30-osobowy balet. Pierwsze przedstawienie odbyło się 21 września 1956 r.

15 grudnia 1960 roku nad ranem robotnicy spieszący do pracy zauważyli w Brdzie, na wysokości ul. Fordońskiej 56, zwłoki dziecka. Wezwana milicja stwierdziła, że dwumiesięczny chłopiec zakleszczony był pomiędzy tratwami. Zabójcy dziecka nie wykryto.

15 grudnia 1963 roku ok. godz. 15 pod grupą dzieci ślizgających się po zamarzniętym Starym Kanale załamał się lód. Przypadkowo przechodzący obok znany ratownik Henryk Jercha, zwany przez bydgoszczan „Kenym”, uratował tonące dziecko i zaniósł je do domu. Była to już 50. uratowana przez niego osoba w Bydgoszczy.

15 grudnia 1965 roku Rejonowy Urząd Telekomunikacyjny w Bydgoszczy wprowadził dla abonentów nową usługę w ramach biura zleceń (numer 917) polegającą o informowaniu telewidzów o przyczynach i terminach przerw, bądź złego odbioru programu telewizyjnego.

15 grudnia 1966 roku w ramach radiowej „Zgaduj-zgaduli”, która odbyła się w hali Astorii w Bydgoszczy wystąpiła plejada popularnych piosenkarzy jak Anna German, Sława Przybylska, Krzysztof Cwynar, Piotr Szczepanik i siostry Panas.

15 grudnia 1967 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu rozpoczął się I Przegląd Piosenki Młodzieżowej Polski Północnej, w którym najlepsza okazała się grupa „Nietoperze” z Bydgoszczy.

15 grudnia 1973 roku przewodniczącym Prezydium WRN został Edmund Lehmann (ZSL). Funkcję sprawował do reformy administracyjnej kraju, do 12 V 1975, kiedy to został wojewodą bydgoskim. Odszedł ze stanowiska w niesławie w 1981 roku, obwiniony o udział w budowie dacz za społeczne pieniądze w Drzewianowie k. Mroczy.

15 grudnia 1980 roku miał miejsce początek pierwszej w dekadzie lat 80. przedświątecznej reglamentacji mięsa i wędlin wprowadzonej zarządzeniem prezydenta Bydgoszczy. Kartki o wartości 1 kg mięsa i 1 kg wędlin otrzymali wszyscy pracujący bydgoszczanie i osoby pozostające na ich utrzymaniu. Można je było zrealizować do 24 grudnia.

Tego samego dnia na wysypisko śmieci przy ul. Inwalidów zostało wywiezionych przez WSS „Społem” około 3,5 tony cytryn, dostarczonych do magazynu 7 grudnia. Rzekomo były to owoce zgniłe, jednak mieszkańcy masowo brali je do domów. Śledztwo wykazało niegospodarność kierownictwa WSS.

15 grudnia 1991 roku zniknął razem z 10 mld starych złotych wpłaconymi przez ok. 100 osób Jan W. zwany Janosikiem z Paterka, założyciel parabanku. Został ujęty 14 IX 1992 r. na przejściu granicznym w Słubicach i za oszustwa i zagarnięcie mienia skazany przez sąd na karę 4 lat odsiadki.

15 grudnia 1998 roku przy ul. Inowrocławskiej został otwarty pierwszy w Bydgoszczy lokal popularnej sieci „Kentucky Chicken Foods”.

Krzysztof Błażejewski

Interesuje się dziejami Pomorza i Kujaw, historią Bydgoszczy i Torunia. Pasjonuje się sportem, szczególnie żużlem, pociągają go dalekie podróże i poznawanie różnych regionów świata, przyrody i kultury.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.