Kaliszanin podbija Amerykę! Butami i kapeluszami

Czytaj dalej
Ewelina Andrzejczak

Kaliszanin podbija Amerykę! Butami i kapeluszami

Ewelina Andrzejczak

Projektant mody Rafał Zieliński z Kalisza wygrał w Kalifornii konkurs na najpiękniejsze nakrycie głowy. Jego projekt, w którym wystąpiła Aryam z Emiratów Arabskich, zdeklasował 154 inne.

Pasmo sukcesów kaliskiego projektanta mody Rafała Zielińskiego nie ma końca. Jego kreacje już na samym początku kariery prezentowane były na pokazach mody, którym patronuje sam Sante Versace, brat włoskiego projektanta Gianniego Versace. Współpracował między innymi z LaManią i Gosią Baczyńską. Kreacje, które wyszły spod ręki Zielińskiego, otwierały „Off Fashion” w Kielcach. Na tym nie koniec, bo jednym z większych sukcesów było również zaprojektowanie butów dla Leonardo DiCaprio na jego prywatne zamówienie. Teraz kaliski projektant odnotował kolejny sukces.

Zieliński na początku kwietnia gościł na HH Sheikh Mansoor Bin Zayed Al Nahyan Festival 2017, podczas którego zostały wręczone nagrody Darley Awards 2017. Jedno z zaprojektowanych przez niego nakryć głowy po raz drugi zdobyło główną nagrodę w dorocznym, towarzyszącym uroczystości, konkursie w Santa Anita Park w Kalifornii. Spośród 154 zgłoszonych do konkursu kapeluszy i toczków wybrano ten, który miała na sobie klientka Zielińskiego - Aryam, piosenkarka z Emiratów Arabskich.

- Ubiegłoroczną wygraną wysoko postawiłem poprzeczkę. Wiedziałem, że Aryam ma charakterystyczną, przepiękną urodę i może sobie pozwolić na duże przestrzenne nakrycie głowy. Musiało być też odpowiednio wyważone do całej sylwetki i kreacji.

Chciałem, aby nakrycie głowy mojego projektu podkreślało wspaniałą urodę i dodawało nutkę elegancji, co - jak sądzę - było moją cichą bronią na tegorocznym konkursie. Nie ma nic piękniejszego niż to, kiedy można zza trybun oglądać cały przebieg konkursu i w wielkim napięciu oczekiwać na wynik, aż w końcu widzieć autorski projekt na najwyższym podium. To daje wielką nadzieję i siłę do kolejnej pracy - opowiada Rafał Zieliński.

Przygotowania do tej imprezy kosztowały projektanta wiele wysiłku, zwłaszcza że to niejedyny projekt, jaki wykonywał.

- Nie było lekko - pełne skupienie i sumienna praca, ponieważ tydzień przed wyścigami w Santa Anita Park odbywało się prestiżowe Dubai World Cup, na które przygotowywałem wiele pracochłonnych nakryć głowy

- dodaje Zieliński.

Następnego dnia w słynnym hotelu, gdzie kręcono m.in. kultowy film „Preety Women” - Beverly Wilshire A Four Seasons Hotel, na uroczystą kolację na zaproszenie Zielińskiego przybyła Edyta Górniak, która od siedmiu miesięcy mieszka w Kalifornii oraz Helena Kolodziey, promotorka polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych. Państwo Kolodziey byli bohaterami programu TVN „Żony Hollywood”.

Kaliszanin podbija Amerykę! Butami i kapeluszami

Projektant młodego pokolenia z Kalisza od dawna bryluje na światowych salonach mody. Niedawno pracował też nad nakryciami, które zdobią głowy klientek podczas Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Hippodrome De Marrakech. Na gonitwy w ramach obchodów tego święta, które są zwieńczeniem konferencji The World Arabian Horse Racing Marocco 2017, zjeżdża się cały świat wyścigowych koni czystej krwi arabskiej.

- Zaraz po powrocie z tego długiego wyjazdu muszę kończyć wszystkie zamówienia bieżących projektów, które realizuję; zamówienia szyte na miarę, kreacje koktajlowe, wieczorowe, ślubne, męskie garnitury, ręcznie robione buty oraz nakrycia głowy na Royal Ascot, gdzie również spotykają się najwięksi fani wyścigów, więc wszystko muszę dopracować w najmniejszym szczególe, ponieważ są to klienci z najwyższej półki

- mówi projektant.

Rafał Zieliński prowadzi własne studio w Kaliszu, gdzie wykonuje projekty na indywidualne zamówienia. Klientki przeważnie trafiają do niego za pośrednictwem tzw. poczty pantoflowej. Jak widać, jest bardzo zapracowany, ale klientki wiedzą, że na kreacje jego projektu warto czekać. Żartobliwie dodaje, że rzeczy niemożliwe szyje od ręki, ale na cuda trzeba poczekać. W jego szykownych projektach królują oryginalne tkaniny, futra, skóry i włoskie dodatki.

Lawina sukcesów Zielińskiego ruszyła w 2011 roku, kiedy obronił pracę licencjacką i otrzymał laur najlepszego dyplomu roku za studia licencjackie w pierwszej w Polsce Pracowni Projektowania Kostiumu Scenicznego i Filmowego, pod kierunkiem wykładowcy Beaty Cholewy-Mazurowskiej w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Nagrodę Ex Aequo Rektora za najlepszą magisterską pracę dyplomową roku 2012/13 w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania. Jego dyplomowa kolekcja „Un losange” została zaprezentowana podczas finału pokazów młodych polskich projektantów, które odbyły się w 2014 roku w ogrodach Ambasady Polski w Rzymie, w ramach pokazów mody Alta Moda. Wśród swoich największych sukcesów wymienia prezentację kolekcji „Un losange - folk twist” w Brukseli, gdzie w pierwszym rzędzie zasiadły koronowane głowy, księżna Aleksandra - bratowa króla Belgii, byli dyplomaci i politycy. Wielkim sukcesem była też praca w domu mody LaMania i dla Gosi Baczyńskiej przy kolekcjach pokazywanych podczas Paryskiego Tygodnia Mody.

Ewelina Andrzejczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.