Kamery i dron pilnują bezpieczeństwa pieszych w Bielsku-Białej

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Kamery i dron pilnują bezpieczeństwa pieszych w Bielsku-Białej

Łukasz Klimaniec

Bielscy policjanci ze strażnikami miejskimi wychwytują na monitoringu wykroczeniach pieszych i kierowców na terenie miasta. Wykorzystają także drona i mobilne centrum monitoringu. To efekt tragicznego bilansu stycznia.

Te działania bielskiej policji i straży miejskiej mają poprawić bezpieczeństwo na drogach miasta i powiatu. To efekt tragicznego bilansu stycznia, który – jak podkreśla kom. Krzysztof Stankiewicz, naczelnik bielskiej drogówki – był najtragiczniejszym styczniem ostatnich 10 lat. Na drogach Bielska-Białej i powiatu w styczniu doszło do 10 wypadków, w tym 7 z udziałem pieszych. Zginęły w nich dwie osoby. W całym 2019 r. na bielskich drogach zginęło siedem osób, w tym czterech pieszych.

Dlatego na stanowisku monitoringu ze strażnikami miejskimi pracuje policjant. Widząc wykroczenie np. przejazd kierowcy na czerwonym świetle, wtargnięcie pieszego na przejście dla pieszych lub przechodzenie w nieprawidłowym miejscu, policjant lub strażnik wysyła sygnał do patrolu, który ruszy z interwencją.

– Prawie połowa naszych kamer znajduje się w rejonie skrzyżowań, mamy więc podgląd na przejścia dla pieszych– wyjaśnia Krystian Kowalczyk, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bielsku-Białej. Dodaje, że zapis obrazu jest też wysyłany policji i sprawca nie uniknie odpowiedzialności.

– Nasze działania zmierzają do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Chcemy wzbudzić przeświadczenie wśród kierowców, ale także wśród pieszych, że nikt nie może pozostać bezkarny. Jeśli ktoś zdecyduje się złamać prawo i zagrozi bezpieczeństwu innych osób, nie pozostanie bezkarny – podkreśla kom. Krzysztof Stankiewicz.

Bielska drogówka zamierza używać także drona, który będzie patrolował przejścia dla pieszych. W tej sprawie trwają rozmowy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Dron w Bielsku-Białej wykorzystywany byłby kilka dni w miesiącu i latał nad określonymi przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami. Policja wykorzysta również mobilne centrum monitoringu, czyli specjalnego busa wyposażonego w kamery, który będzie stacjonował w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych, gdzie panuje wzmożony ruch.

Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.