Kamery i dron pilnują bezpieczeństwa pieszych w Bielsku-Białej

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Kamery i dron pilnują bezpieczeństwa pieszych w Bielsku-Białej

Łukasz Klimaniec

Bielscy policjanci ze strażnikami miejskimi wychwytują na monitoringu wykroczeniach pieszych i kierowców na terenie miasta. Wykorzystają także drona i mobilne centrum monitoringu. To efekt tragicznego bilansu stycznia.

Te działania bielskiej policji i straży miejskiej mają poprawić bezpieczeństwo na drogach miasta i powiatu. To efekt tragicznego bilansu stycznia, który – jak podkreśla kom. Krzysztof Stankiewicz, naczelnik bielskiej drogówki – był najtragiczniejszym styczniem ostatnich 10 lat. Na drogach Bielska-Białej i powiatu w styczniu doszło do 10 wypadków, w tym 7 z udziałem pieszych. Zginęły w nich dwie osoby. W całym 2019 r. na bielskich drogach zginęło siedem osób, w tym czterech pieszych.

Dlatego na stanowisku monitoringu ze strażnikami miejskimi pracuje policjant. Widząc wykroczenie np. przejazd kierowcy na czerwonym świetle, wtargnięcie pieszego na przejście dla pieszych lub przechodzenie w nieprawidłowym miejscu, policjant lub strażnik wysyła sygnał do patrolu, który ruszy z interwencją.

– Prawie połowa naszych kamer znajduje się w rejonie skrzyżowań, mamy więc podgląd na przejścia dla pieszych– wyjaśnia Krystian Kowalczyk, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bielsku-Białej. Dodaje, że zapis obrazu jest też wysyłany policji i sprawca nie uniknie odpowiedzialności.

– Nasze działania zmierzają do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Chcemy wzbudzić przeświadczenie wśród kierowców, ale także wśród pieszych, że nikt nie może pozostać bezkarny. Jeśli ktoś zdecyduje się złamać prawo i zagrozi bezpieczeństwu innych osób, nie pozostanie bezkarny – podkreśla kom. Krzysztof Stankiewicz.

Bielska drogówka zamierza używać także drona, który będzie patrolował przejścia dla pieszych. W tej sprawie trwają rozmowy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Dron w Bielsku-Białej wykorzystywany byłby kilka dni w miesiącu i latał nad określonymi przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami. Policja wykorzysta również mobilne centrum monitoringu, czyli specjalnego busa wyposażonego w kamery, który będzie stacjonował w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych, gdzie panuje wzmożony ruch.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.