Kamienica w Katowicach po wybuchu gazu do odbudowy [ŚLĄSK PLUS]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Justyna Przybytek

Kamienica w Katowicach po wybuchu gazu do odbudowy [ŚLĄSK PLUS]

Justyna Przybytek

Kamienica na Chopina w Katowicach: czy odbudowana część zostanie odtworzona, czy powstanie coś nowego? Projektu nie ma. Na razie nie można nawet wywieźć gruzu, bo drgania byłyby niebezpieczne dla kamienicy obok. CZYTAJ ŚLĄSK PLUS

Kamienica z ulicy Chopina 18 w Katowicach, zniszczona w wyniku eksplozji gazu w październiku ubiegłego roku, prawdopodobnie zostanie odbudowana - taką decyzję podjęli jej właściciele. Nie wiadomo jednak, czy zostanie wiernie odtworzona, czy też odbudowana część będzie bardziej nowoczesna. Wiele zależy od uzgodnień z konserwatorem zabytków i kosztów przedsięwzięcia. A koszty znane mają być po wykonaniu projektu. Prace projektowe zostały jednak wstrzymane przez zły stan techniczny sąsiedniej kamienicy.

Tak przebiegała akcja ratownicza

- Okazało się, że ściana sąsiedniej kamienicy przy ulicy Chopina 16 jest w złym stanie technicznym i dlatego nie możemy chociażby wywieźć gruzu ze zniszczonej części. Drgania spowodowane przez prace mogłyby doprowadzić do zawalenia się tej bocznej ściany - wyjaśnia Dariusz Nalepka ze spółki Akces Obsługa Nieruchomości, która jest zarządcą kamienicy.

Jak mówi, koncepcje odbudowy istnieją.

CZYTAJ WIĘCEJ W ŚLĄSK PLUS [WEJDŹ]


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Justyna Przybytek

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ALEX

Zatrudnic wiezniow do odgruzowania kamienicy myszyny odstawic i nie bedzie drgan .

politolog spec. do wszystkiego

Słyszałem, że lepsi specjaliści w dziedzinie budownictwa pracują na Politechnice Śląskiej w Gliwicach no ale może się przesłyszałem.

świadek historii

W zabytkowych dzielnicach starych miast Europy Zachodniej nieraz widziałem, jak przebudowywano zabytkowe kamienice. Pozostawiano tylko zabytkowe fasady, ewentualnie klatki schodowe natomiast cała pozostała część kamienicy była i jest wymieniana. Od nowa stawiane są ściany nośne ze współczesnymi stropami, dodaje się wszędzie windy, nawet w kamienicach dwu i trzypiętrowych. I co najważniejsze - buduje się od razu parkingi podziemne pod taką kamienicą. U nas takie rozwiązania są niemożliwe, ponieważ nikt nie potrafi takiej operacji wykonać, nasi budowlańcy potrafią tylko stawiać coś od nowa, ponieważ na konserwacji zabytków w ogóle się nie znają. Nie mają też odpowiedniego sprzętu, chęci i wyobraźni. Polska to prosta cegła zalana byle jak betonem i już.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.