Kąpielisko Kamień otwarte od Bożego.Ile kosztuje wejście na basen w 2019?

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

Kąpielisko Kamień otwarte od Bożego.Ile kosztuje wejście na basen w 2019?

Aleksander Król

Udało się. Nowe kąpielisko w Kamieniu jest gotowe. Otwarcie zaplanowano w Boże Ciało, czyli w czwartek 20 czerwca. Od jutra można będzie się już kąpać w naturalnym stawie kąpielowym, który zbudowano na bazie starej niecki dawnego basenu.

130 dużych przyczep piasku każda po 25 ton nawieziono do Kamienia, by stworzyć tu piękną, białą plażę, pod którą rozłożono 5 tys. metrów kwadratowych sztucznej trawy. Posadzono wokół 1100 grabów na żywopłot i nalano wody z pobliskiego stawu. Wszystko po to, by w legendarne kąpielisko w Kamieniu znów tchnąć życie. Efekt jest fantastyczny! Od jutra można się już kąpać w nowym, naturalnym stawie kąpielowym, który został zbudowany na podstawie starej niecki dawnego basenu. - Kiedyś spędzało się tu całe lato. Nieraz człowiek się zastanawiał, jak w tej piosence - gdzie się podziały tamte prywatki, gdzie te dziewczyny, gdzie tamten świat. Teraz, gdy patrzę na tę wodę i plażę - wracają tamte wspomnienia - mówi pan Adam, którego spotkaliśmy w Kamieniu. Jest zachwycony, tym, co udało się zrobić.


- Zgodnie z moimi zapowiedziami Kamień wraca na mapę Rybnika, jako miejsce sportu i rekreacji. Konsekwentnie realizujemy wcześniejsze założenia i sukcesywnie uzupełniamy infrastrukturę w tym miejscu. Działa pluskadełko, są nowe place zabaw, jest pumptrack dla rowerzystów, odnowione boisko wielofunkcyjne, są toalety kontenerowe, pojawia się coraz szersza oferta gastronomiczna i wreszcie znowu mamy się gdzie w Kamieniu kąpać - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR tłumaczy, że pewnego rodzaju inspiracją było bardzo dobrze przyjęte przez rybniczan utworzone wcześniej kąpielisko na Pniowcu.


- Zdawaliśmy sobie sprawę z możliwości finansowych jakie mamy. Nie było opcji, aby wybudować aquapark czy coś w rodzaju Rudy - komentuje Rafał Tymusz.

- Posiadanie przez Miasto ponad 30 hektarów obiektu rekreacyjnego, jest czymś, czego inne miasta nie posiadają. Staramy się stworzyć tam bazę do wypoczynku weekendowego ale też tego w dni powszednie. Ludziom jest potrzebna przestrzeń do relaksu, odpoczynku, nie potrzebują skomplikowanej rekreacji, ważna jest swoboda. Kamień prędzej czy później jest skazany na sukces - mówi Tymusz.

Prace polegały na wykorzystaniu i przebudowie istniejącej infrastruktury, co doprowadziło do przekształcenia niecki po basenie w naturalne kąpielisko.

- W ubiegłym roku zleciliśmy przebadanie wody, okazało się, że jest czysta - mówi Arkadiusz Skowron, wicedyrektor MOSiR.

Remont dotyczył także elementów małej architektury (ławki, balustrady), roślinności wraz z nasadzeniami oraz prac związanych z oświetleniem. Koszt całości szacowany jest na 3,4 mln zł (szacunkowa kalkulacja budowy podobnego obiektu od stanu zerowego to ok. 13 mln zł).

- Najtrudniejsze w całym przedsięwzięciu to termin. Był dość krótki, a pracy czekało nas sporo. Zawsze należy liczyć się z tym, że przy jakimkolwiek remoncie starego obiektu, można się spodziewać niespodzianek. Kilka było, ale udało się to opanować i rezultat będzie w porządku - mówi Joanna Fojcik, architekt odpowiedzialna za projekt i koordynację inwestycji z ramienia MOSIR.

Ile kosztuje bilet?

Opłata za korzystanie z kąpieliska: 5 zł bilet normalny, 3 zł ulgowy, bezpłatnie dla dzieci do lat 4. Korzystanie z pozostałej części obiektu jest bezpłatne. Tego rodzaju rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy ze społecznością lokalną testowo na okres jednego miesiąca. Dyżur ratowniczy w godz. od 9 do 18.
Teren otwarty od 6 do 23.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.