Kapituła już wybrała Hipokratesa 2016. Wielka gala 3 grudnia

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Agata Pustułka

Kapituła już wybrała Hipokratesa 2016. Wielka gala 3 grudnia

Agata Pustułka

Głosowanie w internecie zostało zakończone. Nazwisko honorowego Hipokratesa 2016 poznamy podczas wręczenia wyróżnień 3 grudnia.

Druga edycja naszej akcji Hipokrates, tym razem 2016, która ma na celu wyłonienie przedstawicieli zawodów medycznych cenionych przez Czytelników - pacjentów oraz środowisko, dobiegła końca. We wtorek odbyło się posiedzenie kapituły pod przewodnictwem prof. Przemysława Jałowieckiego, rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest współorganizatorem naszej akcji. Od początku podkreślamy, że to i zabawa, i próba wypromowania osób tak ważnych dla pacjentów, często niedocenianych w codziennym zabieganiu. Cieszymy się, że tylu z nich wzięło udział w plebiscycie. To często liderzy lokalnych społeczności, osoby zaufania publicznego, bo jak wiadomo, do lekarza to... jak do księdza. Wybieraliśmy liderów w sześciu kategoriach: lekarz/lekarka, pielęgniarka/pielęgniarz, położna, ratownik medyczny/ratowniczka, fizjoterapeutka/fizjoterapeuta, placówka medyczna. W kilku z nich niemal do końca trwała ostra rywalizacja (wyniki są dostępne na naszej stronie internetowej www.dziennikzachodni.pl). Zadaniem kapituły było zatwierdzenie wyników głosowania internetowego oraz wybór honorowego Hipokratesa, osoby ze środowiska medycznego, która wyróżnia się swoimi osiągnięciami. I tu, drodzy Państwo, mamy w województwie... klęskę urodzaju. Spokojnie możemy jednym tchem wymienić co najmniej kilkadziesiąt osób zasługujących na wyróżnienie, a można wybrać tylko jedną. Patrząc jednak na skład kandydatów, będziemy organizować Hipokratesa chyba do roku 2060. I to co najmniej!

Ostatecznie głosowanie przebiegło bardzo sprawnie, a swoje cenne uwagi zgłosili prezes Śląskiej Izby Lekarskiej, dr Jacek Kozakiewicz, oraz prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej - dr Klaudiusz Komor. Przy kolejnej edycji plebiscytu weźmiemy je z pewnością pod uwagę.

Chcemy jednak podkreślić, że plebiscyt Hipokrates ma za zadanie przede wszystkim promowanie dobrych postaw, dobrych praktyk.

W ubiegłym roku tytuł honorowego Hipokratesa bezapelacyjnie zdobyła prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog. Słowem kobieta instytucja, prorektor ds. promocji i rozwoju uczelni.

SUM świetnie prezentuje się na tle innych, przyciąga młodych, zdolnych ludzi, którzy właśnie pod okiem mistrzów medycyny ze Śląska chcą się kształcić i zdobywać wiedzę.

Honorowego Hipokratesa 2016 wybieraliśmy spośród dwudziestu zgłoszonych przez partnerów naszej akcji kandydatów. Jedna sława obok drugiej. Wybór piekielnie trudny. Najchętniej wszystkim wręczylibyśmy Hipokratesa, bo wszyscy zasłużyli swoją pracą i umiejętnościami na każdą nagrodę. I spokojnie moglibyśmy wydłużać tę listę i wydłużać.

Nie ma co ukrywać, Śląsk medycyną bardziej stoi niż kopalniami i powinniśmy ten atut wykorzystać. Powoli zresztą wykorzystujemy, bo coraz chętniej nie tylko u naszych stomatologów (konkurencyjne ceny) leczą się nasi sąsiedzi. Nie ma dziedziny medycyny, w której właśnie w jakimś „naszym” szpitalu nie wykonano by pionierskiej operacji, dającej nadzieję chorym. Wszystkich, którzy chcą uhonorować najlepszych z najlepszych, zapraszamy więc 3 grudnia do Katowic na Medyków 18 (początek o godz. 9, program „Białej Soboty” w ramce obok). A potem można będzie oklaskiwać Hipokratesów 2016.

PLEBISCYT HIPOKRATES 2016

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.