Łukasz Kliamniec

Karabiny i granaty w przedszkolu. Pokaz wzbudza wiele emocji

GRH Beskidy pokazy historyczne w przedszkolach i szkołach prowadzi od 2014 roku Fot. FOT. facebook.com/grh beskidy/ GRH Beskidy pokazy historyczne w przedszkolach i szkołach prowadzi od 2014 roku
Łukasz Kliamniec

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Beskidy odwiedziła bielskie przedszkole z pokazem uzbrojenia i umundurowania polskich żołnierzy w oddziałach leśnych. Zareagował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Beskidy w październiku przeprowadziła pokaz historyczny dla dzieci z bielskiego Przedszkola Integracyjnego nr 2.

– Opowiedzieliśmy o polskich żołnierzach w oddziałach leśnych oraz pokazaliśmy przykładowe uzbrojenie i umundurowanie jakim dysponowali. Dzieci wykazywały duże zainteresowanie co nas niezmiernie ucieszyło – informuje GRH Beskidy na swoim facebookowym profilu.

Pokaz spotkał się z ostrą reakcją Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Na facebooko-wym profilu ośrodka pojawił się wpis zatytułowany „Nauka zabijania w przedszkolu”.

– O, widzisz, to jest granat. Kiedy wybucha to te metalowe części lecą z ogromną prędkością i siłą, wbijają się w ciało człowieka, rozrywają je, miażdżą kości. Urywają rączki, zamieniają twarz w krwawą miazgę – tak powinien mówić do kilkuletniego dziecka ten mężczyzna prezentując mu śmiercionośny przedmiot – piszą autorzy zamieszczając zdjęcie z pokazu, na którym kilkulatek trzyma w ręku replikę granatu.

Pokaz w przedszkolu skrytykowali były wojskowy płk. Adam Mazguła oraz przedstawicielki grupy dyskusyjnej Dziewuchy Dziewuchom.

– Dzieci nie odróżniają fikcji od rzeczywistości i nie potrafią właściwie ocenić skutków użycia broni, dlatego nie powinny mieć z nią kontaktu – twierdzą.

Zdziwiony takim obrotem sprawy jest Ireneusz Pająk z GRH Beskidy.

– Takie prelekcje historyczne dla starszych czy pokazy historyczne dla młodszych prowadzimy od 2014 roku. Przez te lata naszej działalności byliśmy w ponad 30 szkołach, gimnazjach i liceach i sześciu przedszkolach – wylicza.

Uważa, że szum, jaki powstał wokół ich pokazu to efekt tego, że pokaz miał miejsce w organizowany tego dnia w wielu miejscach Tęczowy Piątek (wydarzenie organizowane przez Kampanię Przeciw Homofobii mające na celu wspieranie młodych ludzi LGBT). – Jesteśmy za tym, by w placówkach szkolnych odbywały się lekcje o charakterze patriotyczny, a nie „tęczowe piątki” – mówi. Zastrzega też, że prowadzone przez GRH Beskidy pokazy i przekazywana w nich treść zawsze są dostosowywana do wieku słuchaczy, a repliki broni są całkowicie bezpieczne.

– W przedszkolu dzieciom opowiada się dlaczego mundur jest zielony, albo dlaczego mamy orzełki na czapkach. Ta wizyta bardziej przypomina odwiedziny policjanta, który tłumaczy dlaczego nosi kajdanki i pałkę, a nie inne atrybuty – dodaje.

Zaznacza, że do przedszkola GRH Beskidy została zaproszo-na, a pokazy organizuje w czynie społecznym i patriotycznym.
Małgorzata Jania, dyrektorka Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Bielsku-Białej wyjaśniła, że GRH Beskidy zaprosiła w ramach zbliżającej się 101. rocznicy obchodów Święta Niepodległości na prośbę przedstawiciela Rady Rodziców.

– Grupa działa w Bielsku-Białej od 2014 roku i prezentowała się w wielu placówkach. Podczas spotkania odbył się pokaz umundurowania i wyposażenia żołnierzy walczących o niepodległość. Prezentowane eksponaty były replikami, o czym na wstępie poinformowano dzieci – zaznacza. – Przekazywane tre-ści miały charakter informacyj-ny i nie propagowały treści ani zachowań agresywnych – mówi.Dodaje, że spotkanie odbyło się w bezpiecznej atmosferze pod okiem nauczycieli.
– Miało na celu wzbudzić zainteresowanie dzieci historią naszego państwa i utrwalić znajomość symboli narodowych. Uzyskało pozytywną opinię Rady Rodziców – zaznacza dyrektorka.

Łukasz Kliamniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.