Justyna Wojciechowska-Narloch

Karnawał 2020. Kiedy zaczyna się i kończy karnawał? Czasu na zabawę będzie sporo

Święto Trzech Króli to jednocześnie początek karnawału. Czasu na zabawę będzie sporo, bo ten potrwa do 25 lutego Fot. Dariusz Bloch Święto Trzech Króli to jednocześnie początek karnawału. Czasu na zabawę będzie sporo, bo ten potrwa do 25 lutego
Justyna Wojciechowska-Narloch

Karnawał 2020. Kiedy zaczyna się karnawał? Ile trwa dni? Sprawdź! 51 dni potrwa tegoroczny karnawał. W tym czasie wypadnie siedem weekendów. Potem dla praktykujących katolików rozpocznie się 40-dniowy post.

Karnawał 2020 - kiedy się zaczyna?

Karnawał, zapusty lub mięsopusty - niezależnie od tego jak go nazywamy, jest to najlepszy moment, by dobrze się bawić w gronie przyjaciół. W tym czasie możemy pozwolić sobie na więcej luzu i zabawy. Już niebawem będziemy mogli dać porwać się tanecznemu i imprezowemu szaleństwu.

Początek w poniedziałek

Karnawał co roku zaczyna się 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. W 2020 roku dniem rozpoczęcia karnawału będzie poniedziałek. Świętowanie karnawału potrwa do Środy Popielcowej, która jest świętem ruchomym. W 2020 roku wypada 26 lutego, a karnawał kończy się dzień wcześniej. A zatem karnawał będzie trwał od 6 stycznia (poniedziałek) do 25 lutego (wtorek). To 51 dni, w czasie których wypadnie siedem weekendów.

Z karnawałem od wieków nierozerwalnie związane są dwie rzeczy: to tańce i jedzenie. Te pierwsze wiążą się z kultami agrarnymi. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się bowiem przekonanie, że im wyższe będą skoki w tańcu, tym wyżej będzie rodziło zboże. Drugie związane było z wizją nadchodzącego postu. Nim ten stanie się faktem, trzeba było się porządnie najeść. Chodziło o to, by było dużo, mięsnie, tłusto i słodko.

W przeszłości na szlacheckich stołach pojawiała się dziczyzna, szynki, wędzone polędwice z sarniny, zajęcze pasztety, pieczenie baranie, kiełbasy. Nasi przodkowie nie przepadali za warzywami. Jednym z wyjątków była kapusta kiszona, używana przede wszystkim do bigosu. Bigos przygotowywano na różne sposoby. Podczas karnawałowych zabaw na stole nie mogło zabraknąć drobiu. Nie tylko kurczaków, gęsi i kaczek, ale także cyranek, kwiczołów, bażantów, kuropatw, cietrzewi, a nawet łabędzi. To wszystko obficie polewano alkoholem - obok polskiej okowity, wódki pędzonej ze zboża lub kartoflach, królowały miody i wina.

Współczesne karnawałowe menu to przede wszystkim przekąski, owoce morza, sałatki i drinki – im bardziej kolorowe, tym lepsze.

Dzieci też się bawią

Co w Toruniu można robić w trakcie karnawału? Będą między innymi charytatywne bale jak chociażby ten 11 stycznia u marszałka. Znacznie popularniejsze są jednak karnawałowe prywatki i wyjścia do nocnych lokali. W Toruniu takich nie brakuje - tańczyć można w kilkunastu miejscach na starówce, a także w klubach takich jak Stars w czterogwiazdkowym hotelu „Copernicus”.

Popularne jest także wynajmowanie sal dla całych grup znajomych wraz z cateringiem. Taką możliwość daje chociażby Fort IV, gdzie można zorganizować imprezę na dowolną liczbę osób.

Nie można zapominać, że w karnawale bawią się nie tylko dorośli, ale również dzieci. W przedszkolach i młodszych klasach podstawówek bal przebierańców to obowiązkowy punkt programu w tym okresie. Bale organizują także instytucje miejskie - na przykład Młodzieżowy Dom Kultury. Starsi uczniowie w szkołach bawią się natomiast na karnawałowych dyskotekach.

Ostatki i post

Najbardziej intensywny w karnawale czas to bez wątpienia ostatki. Te rozpoczynają się w Tłusty Czwartek, który zwiastuje zbliżający się koniec karnawału. W 2020 roku Tłusty Czwartek wypada 20 lutego. Najpierw więc będziemy zajadać się pączkami po to, by weekend bawić się na ostatnich karnawałowych imprezach.

Ostatki kończą się dobrze znanym wszystkim „śledzikiem”. Ten poprzedza Środę Popielcową, czyli rozpoczęcie Wielkiego Postu. Ten w 2020 roku rozpoczyna się 26 lutego. Po 40 dniach postu Wielkanoc będziemy mieli w dniach 12-13 kwietnia.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.