Karnawał się kończy. Dziś pożegnają go kozy

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Karnawał się kończy. Dziś pożegnają go kozy

Dominik Fijałkowski

Starej kujawskiej tradycji stanie się za dość. Dziś, w ostatni dzień karnawału, ulicami Inowrocławia przejdą orszaki przebierańców, czyli kozy mątewska i szymborska.

Każdy z nich tworzyć będą przodownicy, koźlarkowie z kozami, Cyganie, Żydzi, niedźwiedzie, baby z dziadami, młode pary oraz kapele. Nie zabraknie też kominiarzy, którzy smolić będą sadzą twarze. Oczywiście, na szczęście.

Dziś o godz. 8 obie kozy spotkają się w ratuszu, na pączkach u prezydenta miasta. Pół godziny później ruszą w swoje części miasta i do sąsiadujących z nim wsi. Koza szymborska pojawi się w Miechowicach, potem przejdzie przez całe Szymborze, zaglądając do domów gospodarzy oraz do Szkoły Podstawowej nr 10.

Z kolei koza mątewska od godz. 9 harcować będzie w rejonie domków jednorodzinnych przy ul. Polnej. Następnie ok. 10 pojawi się w okolicy ulic Bagiennej, Chemicznej, Staropoznańskiej oraz w centrum Mątew. Na 12.30 przebierańcy zaplanowali pobyt w Tupadłach, a na 13.30 na os. Piastowskim w Inowrocławiu. Po godz. 14 zajrzą na chwilę do Solanek, a stamtąd na os. Błonie. O 15.30 koza z Mątew przybędzie na os. Rąbin. Godzinę później przemaszeruje przez samo centrum Inowrocławia - od Solankowej do Rynku. Potem pojedzie do Tupadeł i Kruszy Duchownej.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.