Karta Dużej Rodziny w Częstochowie. W 2019 roku też są zniżki. Kto może się starać, zasady przyznawania, co daje karta

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Janusz Strzelczyk

Karta Dużej Rodziny w Częstochowie. W 2019 roku też są zniżki. Kto może się starać, zasady przyznawania, co daje karta

Janusz Strzelczyk

Karta Dużej Rodziny. W Częstochowskim Centrum Świadczeń złożono przez trzy tygodnie stycznia już 121 podań o wydanie. To o 100 więcej niż w styczniu 2018 roku. Na jakie zniżki można liczyć?

- Tak duża liczba podań wynika ze zmiany przepisów - mówi Sylwia Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Częstochowie.

Od tego roku Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli trójkę dzieci, nawet jeśli są to już bardzo dorosłe dzieci i nawet już mają dzieci, czyli bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.

Karta Dużej Rodziny w Częstochowie. W 2019 roku też są zniżki. Kto może się starać, zasady przyznawania, co daje karta
Karta Dużej Rodziny daje liczne przywileje

Wcześniej KDR przysługiwała rodzinom z co najmniej trójką dzieci: w wieku do ukończenia 18 roku życia, w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

W projekcie budżetu na 2019 na Kartę Dużej Rodziny przeznaczono 40,8 mln złotych, ponad 12 mln złotych więcej niż 2018 roku.

W 2018 roku złożono Częstochowie w sumie 272 wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny. Kart wydanych było znacznie więcej, bo przysługują każdemu z członków rodziny. W samym styczniu 2018 złożono 21 wniosków.

- Tymczasem od 1 do 22 stycznia 2019 roku tylko seniorzy (a więc rodzice, którzy wychowali co najmniej 3 dzieci, które dziś mogą być już dorosłe i nie korzystają z karty) złożyli już 85 takich wniosków - informuje Sylwia Bielecka. - Do 22 stycznia złożono także 36 wniosków (m.in. o nowe karty, o karty dla nowego członka rodziny wielodzietnej). W sumie więc tylko przez trzy tygodnie stycznia tego roku w Częstochowskim Centrum Świadczeń złożono 121 wniosków o Kartę Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.

Teraz prawo do posiadania karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.

Mieszkańcy mogą też korzystać z lokalnych przywilejów, wynikających z Częstochowskiej Karty Mieszkańca.

Częstochowska Karta Mieszkańca, która powstała w ramach współpracy Urzędu Miasta z Grupą LEW, jest adresowana do wszystkich chcących korzystać ze zniżek, rabatów i ulg oferowanych przez partnerów Programu Lojalnościowego. Program umożliwia gromadzenie punktów za zakupy i późniejszą ich wymianę na bon rabatowy.

Z otrzymanej zniżki można skorzystać przy kolejnych zakupach w dowolnym punkcie wpisanym w program. Są to m.in. restauracje, punkty usługowe, sklepy sportowe, odzieżowe, warsztaty samochodowe.

Dodatkowo Karta Mieszkańca integruje karty „Rodzina+” oraz „Częstochowski Senior”, pełni także funkcję karty bibliotecznej w Bibliotece Publicznej.

Z kolei Częstochowska Karta Miejska, wykorzystywana wcześniej tylko jako bilet elektroniczny MPK, pełni również funkcję Częstochowskiej Karty Mieszkańca. Częstochowska Karta Mieszkańca funkcjonuje od dwóch lat.

Co daje Karta Dużej Rodziny

Przywileje wynikające z posiadania Karty Dużej Rodziny to zniżki na przejazdy kolejowe dla rodziców i małżonków rodziców - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne, 50 proc. ulgi opłaty za paszport - dla rodziców i małżonków rodziców, 75 proc. ulgi opłaty za paszport dla dzieci, bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Kartę Dużej Rodziny honoruje około 5 tysięcy partnerów w blisko 22 tysiącach punktów. Wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Na przykład w 2018 roku posiadacze Karty Dużej Rodziny Rodziny mogli dostać 3 tys. zł dopłaty do zakupu kotła gazowego, dzięki umowie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem PZU zadeklarowało dużym rodzinom zniżki w ubezpieczeniach, LOT tańsze bilety, a Bank Pekao zwrot części opłat. LOTOS tańsze paliwa.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.