Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katalonia: Carles Puigdemont chce tworzyć rząd na wygnaniu. Hiszpania wzywa go przed sąd

Czytaj dalej
Fot. AFP PHOTO / Aurore Belot / EAST NEWS
Graham Keeley

Katalonia: Carles Puigdemont chce tworzyć rząd na wygnaniu. Hiszpania wzywa go przed sąd

Graham Keeley

Sąd Krajowy Hiszpanii wezwał do powrotu do kraju Carlesa Puigdemonta oraz kilkunastu członków zdymisjonowanego rządu zbuntowanego regionu. Postawiono im m. in. zarzuty wszczęcia rebelii.

Przebywający w Brukseli kataloński lider Carles Puigdemont ogłosił właśnie, że tworzy rząd na wygnaniu. Tymczasem hiszpański Krajowy Sąd Karny wezwał go do powrotu do Hiszpanii jeszcze w tym tygodniu i złożenia zeznań.

Pod dokumentem podpisała się sędzia Carmen Lamela. Puigdemonta i 13 członków zdymisjonowanego rządu Katalonii wezwano do stawienia się w Madrycie najpóźniej w piątek. Ciążą na nich zarzuty wszczęcia rebelii i podburzania do niej innych oraz nielegalnego wykorzystania publicznych środków w wysokości 6.2 mln euro. Zarzuty mają związek z ogłoszeniem katalońskiej deklaracji niepodległości i użycia pieniędzy publicznych dla sfinansowania referendum, które przedtem władze hiszpańskie uznały za nielegalne.

Jeśli Carles Puigdemont czy którykolwiek z towarzyszących mu katalońskich polityków nie stawią się w Madrycie, mogą być ścigani europejskim nakazem aresztowania.

Kataloński lider jest zdeterminowany, by przedstawiać się jako ofiara prześladowań ze strony władz centralnych. W poniedziałek w ścisłej tajemnicy wyleciał do Brukseli. Tu dalej chce uchodzić za przywódcę Katalonii. Zaprzeczył jakoby wystąpił o azyl polityczny, ale dodał, że do Hiszpanii wróci tylko wtedy, gdy rząd centralny zagwarantuje mu uczciwy proces. Puigdemonrt jest pierwszym od czterech dekad hiszpańskim politykiem, któremu postawiono zarzut wszczęcia rebelii.

- Jeśli wszystkim nam, a mnie w szczególności, [władze hiszpańskie] zagwarantują sprawiedliwy i niezależny proces w oparciu o poszanowanie obowiązującego w większości europejskich krajów rozdziału władz - jeśli to nam zagwarantują, wrócimy natychmiast - powiedział Puigdemont w czasie dość chaotycznej brukselskiej konferencji prasowej.

W jego rozwlekłej wypowiedzi znalazła się też deklaracja, że mimo formalnego zdymisjonowania go w ubiegły piątek, dalej będzie kierować katalońskim rządem. - Jestem oczywiście w kontakcie z moim gabinetem w Katalonii. Wciąż też pracujemy tutaj. I możemy dalej pracować z Brukseli, bo jest ona stolicą Europy - oświadczył Puigdemont.

Po przybyciu do Belgii kataloński polityk szybko otworzył stronę internetową, gdzie nazywa siebie „prezydentem na wygnaniu”, który uciekł do Brukseli ze względu na swoją „wolność i bezpieczeństwo”. Puigdemont nie podał jak długo zamierza pozostawać w belgijskiej stolicy. Zapowiedział jednak - co pozostaje w wyraźnej sprzeczności z takimi oświadczeniami - że przyjmie wyzwanie i stanie do walki w zapowiedzianych na 21 grudnia wyborach regionalnych w Katalonii. I to mimo że ogłosił je rząd centralny.

Przypomnijmy, że władze hiszpańskie podjęły tę decyzję tuż po tym, gdy przejęły bezpośrednie rządy w regionie. Daje ona Madrytowi czasową przewagę w tym, co wraz z rozwojem wydarzeń przemieniło się w najgorszy od dziesięcioleci kryzys polityczny w Hiszpanii. Przypomnijmy, że bezpośrednia przyczyna leżała w przeprowadzeniu 1 października nielegalnego referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Graham Keeley

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.