Bartosz Wojsa

Katastrofa w Zofiówce: Przyczyna? To nie przez roboty górnicze, ale ruchy tektoniczne

5 maja tego roku w wyniku tąpnięcia w kopalni Zofiówka zginęło pięciu górników Fot. arkadiusz biernat 5 maja tego roku w wyniku tąpnięcia w kopalni Zofiówka zginęło pięciu górników
Bartosz Wojsa

Komisja Wyższego Urzędu Górniczego, która bada przyczyny i okoliczności tragicznego wstrząsu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, w którym zginęło pięciu górników, zbliża się do końca swoich prac. Co już ustalono?

Przyczyną tąpnięcia w kopalni Zofiówka były ruchy tektoniczne, przesuwanie się mas skalnych. Wykluczono wpływ robót górniczych - mówił wczoraj Zbigniew Rawicki, przewodniczący komisji Wyższego Urzędu Górniczego, która bada przyczyny i okoliczności tragicznego tąpnięcia w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.

Dokładnie 900 metrów pod ziemią, gdzie doszło do tragedii, uskoki o dużych zrzutach doprowadziły do zawalenia się stropu. Wpływ na to miały także zaszłości eksploatacyjne w tamtym rejonie, ale - jak zapewnia Rawicki - prace prowadzone przez górników nie miały jednak bezpośredniego wpływu na tragedię.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.