Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katecheci będą mogli być wychowawcami w szkołach?

Czytaj dalej
Fot. Janusz Wojtowicz
Jacek Deptuła

Katecheci będą mogli być wychowawcami w szkołach?

Jacek Deptuła

Arcybiskup Stanisław Gądecki raduje się, że po wyborach parlamentarnych nie było - od 1945 roku - tak pięknego zjednoczenia, jak dziś PiS z Konferencją Episkopatu Polski.

Religię do szkół wprowadził rząd Tadeusza Mazowieckiego w 1990 roku. Tak chcieli rodzice. Krzyże w klasach w większości placówek pojawiły się dwa lata później. Też z woli rodziców. Od 1997 roku państwo opłaca duchownych katechetów. Tak postulowali rodzice. Od trzech lat ocenę z religii wlicza się do średniej. Tego też chcieli rodzice. A od września katecheci będą wychowawcami klas. Nalegali - oczywiście - rodzice. Teraz dopominają się, by religia była przedmiotem maturalnym.

Tymczasem w żadnych oficjalnych dokumentach ministerstwa edukacji nie ma nawet wzmianki, że to żądania polskich biskupów, którzy podpierają się wolą katolickiego narodu. Jedynie premier Tadeusz Mazowiec- ki po latach przyznał otwarcie, że wiosną 1990 naciskał na niego episkopat, a prymas Glemp interweniował osobiście, by rozporządzeniem, a nie ustawą, wprowadzić religię do szkół.

Przyjazny przymus

Kościół katolicki w Polsce od 30 lat anektuje coraz to większe obszary świeckiego państwa, szczególnie w sferze edukacji. Zwolennicy klerykalizacji oświa- ty twierdzą, że w konstytucji nie ma zapisu wprost o świeckości państwa, tylko o „przyjaznym rozdziale”. Jednak to, co dzieje się w Polsce, można śmiało na-zwać inaczej - przyjaznym przymuszaniem. Szkoła bez religii zmienia się w szkołę ateistyczną i ateizującą - wołają biskupi z Konferencji Episkopatu Polski. No to jak to się stało, że 10 milionów „ateistów” z Solidarności, którzy nie mieli religii w szkole, wypełniało kościoły i obaliło PZPR w 1989 roku?

Jakie konsekwencje mogą wynikać z faktu, że katecheci będą mogli być wychowawcami w szkołach? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jacek Deptuła

Nie cierpię polityki, ale nie mogę bez niej żyć. Pasjonuje mnie historia współczesna, filmy dokumentalne - historyczne i przyrodnicze.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.