Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Niećko

Katowice: 27 odwołanych lotów na Okęcie z Pyrzowic. Problem w stolicy?

W 2017 LOT przewiózł 6,8 mln pasażerów. Do 2020 roku chce mieć ponad 10 mln. Udziałowcy spółki to Skarb Państwa i TFS Silesia Fot. Krzysztof Kapica W 2017 LOT przewiózł 6,8 mln pasażerów. Do 2020 roku chce mieć ponad 10 mln. Udziałowcy spółki to Skarb Państwa i TFS Silesia
Dorota Niećko

Aż 27 razy PLL LOT odwołał rejsy z Pyrzowic do Warszawy tylko w maju. - Skoro nie dają rady obsłużyć 4 kursów dziennie, niech jeden skasują - złoszczą się pasażerowie.

LOT, nasz narodowy przewoźnik, to partner kapryśny. Rok temu cieszyliśmy się, że dodał nam dwie rotacje dziennie do stolicy - mamy cztery. Teraz okazuje się, że czekanie na samolot do Warszawy to gra w ruletkę. - Jak tam LOT, dzisiaj w formie? - żartują pasażerowie. I liczą, które rejsy najczęściej wypadają. Wyszło, że ten w południe i po południu.

- Kiedy mam spotkanie w Warszawie, wybieram wieczorny lot poprzedniego dnia, bo rejsy poranne i wieczorne wypadają najrzadziej - mówi biznesmen ze Śląska, który do Warszawy lata nawet co tydzień. Niekoniecznie z Pyrzowic, bo gdy już na lotnisku okazuje się, że lot jest odwołany, pasażerów busikiem przewozi się do Krakowa, skąd lecą do Warszawy. Potem mogą najwyżej domagać się odszkodowania - 250 euro za odwołany lot. Są tacy, którzy w ostatnich miesiącach kilka razy to odszkodowanie dostali, ale co z tego, skoro nie dolecieli na spotkanie w interesach lub nie zdążyli na lot z Warszawy do USA czy Singapuru.

- To problemy natury operacyjnej, a nie działanie wymierzone w Pyrzowice - zapewnia Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u. Na propozycję pasażera, by po prostu skasować jedną rotację dziennie mówi, że takie pozornie proste rozwiązania nie mają zastosowania w rzeczywistości.

- Ustawienie siatki połączeń to więcej czynników, niż rotacje na trasie - przyznaje.

Bo też nie ma jednego samolotu, który kursuje na trasie Katowice-Warszawa. Tej trasie i innym krótkim destynacjom, dedykowanych jest 12 samolotów. M.in. Dash Q400, samolot, który... słynie ze swojej awaryjności, a na pewno z „nadwrażliwości” czujników. Bohater awaryjnego lądowania na Okęciu w styczniu 2018 podobno do tej pory nie wrócił na trasę. Ma też na Facebooku swój fanpage „Typowy Dash Q400”, na którym internauci skrzętnie notują i wyśmiewają kolejne awarie. Z drugiej strony LOT nie może sobie pozwolić biznesowo na to, by trzymać jakiś samolot „w zapasie”.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Niećko

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.