Katarzyna Pachelska

Katowice à la lata 80. w serialu „Rojst”. Ale też Racibórz i Zabrze

Pasaż handlowy przy al. Korfantego w Katowicach załapał się do serialu „Rojst” Fot. showmax Pasaż handlowy przy al. Korfantego w Katowicach załapał się do serialu „Rojst”
Katarzyna Pachelska

Katowice, ale też Racibórz i Zabrze, zagrały prawie „bez charakteryzacji” miasto z lat 80. w nowym, świetnym, serialu platformy Showmax „Rojst”. Serial „Rojst” miał premierę na internetowej platformie Showmax 19 sierpnia. Teraz można oglądać krótki prolog oraz 50-minutowy pierwszy odcinek serialu. Premiera drugiego odcinka - dzisiaj, 24 sierpnia.

Reżyserem tej kryminalnej produkcji jest Jan Holoubek. Syn aktora Gustawa Holoubka odpowiada również za scenariusz, wraz z innym potomkiem słynnego artysty - Kasperem Bajonem, synem reżysera Filipa Bajona.

Akcja serialu rozgrywa się w latach 80. w „małym mieście w południowo-zachodniej Polsce”.

Sam środek ponurego krajobrazu pomiędzy stanem wojennym a Okrągłym Stołem. W niedużym, zapomnianym mieście, w lesie, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków.

Bagno układów i powiązań
W miejscowej gazecie o morderstwie ma napisać Witold Wanycz (Andrzej Seweryn), doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednocześnie w tej samej redakcji zatrudnia się młody redaktor Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) - syn wysoko postawionego działacza partyjnego z Krakowa, który do miasteczka sprowadził się niedawno z ciężarną żoną. Rozpoczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo. Im bardziej angażuje się w sprawę, tym głębiej grzęźnie w tytułowym rojście - bagnie systemu, układów, powiązań, z którego trudno się wydostać.

Zdjęcia do serialu kręcono na Śląsku i w Warszawie. Trzy śląskie miasta użyczyły „Rojstowi” swoich plenerów - Katowice, Racibórz i Zabrze.

Stolica województwa jest najbardziej widoczna w serialu, m.in. przez ujęcia panoramy miasta, ale też charakterystycznych obiektów w centrum, które zagrały lata 80. prawie „bez charakteryzacji” - na czele z nieczynnym hotelem Silesia, który udaje tu serialowy hotel Centrum oraz klub nocny i dom schadzek. W serialu widać też pasaż handlowy przy alei Korfantego, bloki osiedla Zadole oraz stadion GKS Katowice. Jednak akcja serialu nie rozgrywa się w Katowicach, miasto tylko umiejętnie udaje miasteczko z lat 80.

Z kolei w Raciborzu klimat z PRL-u filmowcy odnaleźli na tutejszym dworcu PKP.

Fronczewski kierownikiem
Głównych bohaterów grają Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik, duet znany z filmu o Beksińskich - „Ostatnia rodzina”.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.