Katowice Airport świętuje. Inwestycje za 500 mln zł. Nowy terminal, droga startowa [ZDJĘCIA Z GALI]

Czytaj dalej
Fot. Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
DN

Katowice Airport świętuje. Inwestycje za 500 mln zł. Nowy terminal, droga startowa [ZDJĘCIA Z GALI]

DN

To była najdłuższa feta na lotnisku w Pyrzowicach. Trwała bowiem od rana do nocy. 18 czerwca 2015 w Katowice Airport podsumowano warte 500 mln zł inwestycje inwestycje. Największe w historii portu. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

500 milionów złotych warte są inwestycje, jakie od siedmiu lat prowadzone są na lotnisku w Pyrzowicach. Od 28 maja 2015 działa już nowy, długi na 3200 m pas, 27 czerwca pasażerowie wejdą do nowego terminala - hali przylotów C.

- Praktycznie wybudowaliśmy lotnisko na nowo - podsumował Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które lotniskiem zarządza.

W czwartek nie tylko z udziałem polityków oficjalnie otwarto wybudowany za 53 mln złotych terminal C, ale też wieczorem na specjalnej gali, w której udział wzięło kilkuset gości, podziękowano firmom, które w potężnej rozbudowie portu miały swój udział: Max Boegl, która zbudowała płytę postojową (na gali był m.in. dyrektor MB Polska Mariusz Koszalkowski), Skanska, która wybudowała terminal i będzie budować nowy, tym razem cargo (powstanie do maja 2016, na gali był m.in. prezes Krzysztof Andrulewicz), Budoprojekt, który terminal cargo zaprojektował. Wręczono sześć pamiątkowych statuetek: prócz firmy Skanska, Budprojekt i Max Boegl otrzymali je również: Budimex (Arkadiusz Nobis), firma BBF (Maciej Adamczyk), ILF Consulting (Wojciech Derecki). Wyróżniono również zaangażowanych w ostatnie inwestycje pracowników GTL, zarządcy portu.

W wszystko w spektakularnej oprawie: na scenie zaaranżowanej na potrzeby gali w... wybudowanym w 2012 hangarze, gdzie serwisuje się samoloty, wystąpili m.in. znane z show Mam Talent Alter Trio z występem akrobatycznym, grupa De Mono i grupa tancerzy, którzy tańczyli do choreografii Agustina Egurroli. Galę zaś poprowadził dziennikarz Maciej Orłoś.

W 2015 roku Pyrzowice planują odprawić 3 mln pasażerów, choć technicznie są zdolne odprawić ich teraz ponad 6 milionów. Ułatwia to właśnie m.in. nowy terminal. Czy można porównać nową halę odlotów z tą używaną obecnie w terminalu B? Raczej nie: terminal C ma 7 tys. m kw, trzy taśmy bagażowe (w B jest jedna, a oczekiwanie na walizkę zajmowało nieraz pasażerom godzinę). Nareszcie też pasażerowie przylatujący do Pyrzowic doczekali się... wystarczającej liczby toalet.


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

DN

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.