Justyna Przybytek

Katowice: będzie Pomnik pamięci Górnoślązaków

Jacek Budyn przy makiecie zwycięskiej koncepcji Pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego Fot. Justyna Przybytek Jacek Budyn przy makiecie zwycięskiej koncepcji Pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego
Justyna Przybytek

Pomnik pamięci Górnoślązaków. W przyszłym roku w Katowicach, pojawi się kompozycja przestrzenna, poświęcona ofiarom Tragedii Górnośląskiej. Konkurs na projekt już rozstrzygnięto. Budowa pochłonie około 1,2 mln złotych

Pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku, ma zostać odsłonięty w Katowicach. Kiedy? We wrześniu przyszłego roku. Projekt wyłoniono w konkursie architektonicznym, który rozstrzygnięto w ubiegły piątek. Na konkurs zgłoszono 16 prac, do drugiego etapu zakwalifikowano sześć z nich. Jury przyznało dwa wyróżnienia oraz jedną nagrodę główną, dla pracy architekta Michała Dąbka i rzeźbiarza Jana Kuka z Krakowa. Ten sam duet stworzył pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla, znajdujący się przy gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Pomnik Ofiar Deportacji również będzie w strefie kultury, tyle że na jej granicy z Parkiem Buguckim, za ulicą Dobrowolskiego.

- Praca została nagrodzona za to, że w sposób spójny łączy przesłanie ideowe pomnika z uwarunkowaniami przestrzennymi lokalizacji - cytował uzasadnienie jury Jacek Budyn z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Dzięki temu, pomnik ma stać się integralną częścią strefy kultury.

- Prosta, czytelna kompozycja i właściwie przyjęta symbolika, o współczesnym wyrazie plastycznym i przejmująca w odbiorze, w sposób właściwy oddaje hołd ofiarom deportacji - dodawał. Jury ujęła w zwycięskiej koncepcji również oszczędność środków wyrazu. Pomnik to założenie urbanistyczne, które będzie zamknięciem strefy kultury. Zlokalizowany zostanie na zielonej skarpie, której centralne miejsce zajmie konstrukcja ze stali rdzewiejącej w kolorze czarno-brunatnym.

W dalszej części:

  • Jak będzie wyglądać pomnik i co znajdzie się w środku
  • Kto jest inicjatorem postawienia pomnika, a kto pomysł popiera
Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Justyna Przybytek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Dziennika Zachodniego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.