Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ? Szanse na COP24 duże. Delegaci ONZ sprawdzają miasto

Czytaj dalej
Fot. UM Katowice
Justyna Przybytek

Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ? Szanse na COP24 duże. Delegaci ONZ sprawdzają miasto

Justyna Przybytek

Delegaci ONZ wraz z przedstawicielami resortu środowiska od wczoraj sprawdzają, czy Katowice sprawdzą się jako gospodarz szczytu klimatycznego ONZ w 2018 roku. COP24

To już przesądzone w 2018 roku w Polsce odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) oraz 14. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14). Pozostaje jednak pytanie, gdzie odbędzie się to ważne i prestiżowe wydarzenie.

O organizację szczytu, który potrwa dwa tygodnie, i na który zjadą tysiące delegatów z państw członkowskich ONZ, starają się Katowice i Gdańsk. W tym tygodniu oba te miasta odwiedzają delegaci ONZ w towarzystwie przedstawicieli Ministerstwa Środowiska. Na początku tygodnia byli w Gdańsku, natomiast od wczoraj są w Katowicach.

– Wiemy że ta konferencja może być poświęcona tematyce węgla, a gdzie mówić o węglu, jak nie w Katowicach, w metropolii – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Staramy się wypaść jak najlepiej, przedstawić wszystkie nasze atuty i walory. Jesteśmy do organizacji tego wydarzenia znacznie lepiej przygotowani niż Gdańsk – uważa Marcin Krupa, który wcielił się w rolę przewodnika po mieście.

Czteroosobowa delegacja ONZ wyjedzie z Katowic dziś. W programie wizyty miała zwiedzanie strefy kultury, gmachów Muzeum Śląskiego, NOSPR, Spodka oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ale też Stadionu Śląskiego, lotniska w Pyrzowicach, a nawet krótką przejażdżkę tramwajem. – Naszym celem jest zbadanie możliwości organizacji szczytu pod względem sieci transportowej, bazy hotelowej i infrastruktury miasta – tłumaczyła Laura Lopez, dyrektor ds. obsługi konferencji przy ONZ.

Jak dodała, atutem Katowic jest historia miasta, które przeszło znaczną transformację.

Doświadczenia regionu, przeobrażenia jakie tu zaszły, podkreślał zaś Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, który wczoraj towarzyszył delegatom w strefie kultury. – Pokazują, jak wiele ten region zrobił dla lepszego klimatu i myślę, że to kluczowy argument, który powinien przesądzić, że właśnie w Katowicach szczyt powinien się odbyć – przekonuje Wieczorek. – Moja obecność jest podkreśleniem zdecydowanego wsparcia ze strony rządu dla miasta w sprawie organizacji szczytu w Katowicach – podkreśla.

Za organizacją szczytu w stolicy aglomeracji śląskiej jest też Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, firmy która organizuje m.in. Europejski Kongres Gospodarczy i której spółka córka zarządza Spodkiem i MCK. To właśnie Kuśpik jako pierwszy zaproponował, aby to w Katowicach zorganizować COP24. Jak mówi, zaplecze do organizacji szczytu w Katowicach jest. To strefa kultury ze swoimi obiektami, w tym MCK, uznawanym za jeden z najlepszych obiektów kongresowych w Polsce.

– Mamy nie tylko dobrą infrastrukturę, ale i duże doświadczenie w organizacji dużych i ważnych wydarzeń – mówi Kuśpik. Decyzja, które z miast zostanie gospodarzem COP24, ma zapaść w połowie roku.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.