Katowice mają najwięcej lodowisk w Polsce. Jak wygląda Jantor od kuchni

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola / Polska Press
Jacek Sroka

Katowice mają najwięcej lodowisk w Polsce. Jak wygląda Jantor od kuchni

Jacek Sroka

W weekend rozpoczęły się rozgrywki Polskiej Hokej Ligi, więc w naszym stałym cyklu, w którym odwiedzamy obiekty sportowe w województwie śląskim, pora zajrzeć na lodowisko.

Katowice mają aż trzy pełnowymiarowe sztuczne tafle pod dachem, więc nic dziwnego, że w tym mieście swoją siedzibę mają trzy kluby grające w hokejowej ekstralidze. My odwiedziliśmy Jantor, czyli dwa lodowiska zlokalizowane we wschodniej części miasta.

Położony tuż obok zabytkowego Rynku w Nikiszowcu obiekt wybudowano w latach 1962-64. Później przechodził on jeszcze kilka modernizacji. W latach 80-tych po sąsiedzku powstała druga tafla, którą jednak po kilkunastu latach zamieniono na hurtownię. Na szczęście miasto Katowice w ubiegłym roku za 4,2 mln zł odkupiły ten budynek i od stycznia ponownie funkcjonuje w nim lodowisko. Jantor II ma być także siedzibą katowickiego MOSiR, ale prace remontowe nie zostały jeszcze zakończone.

Choć na Jantorze hokeiści mają do dyspozycji dwie tafle, to jest tu bardzo ciasno. Stare lodowisko jest domem Naprzodu Janów, ale w związku z tym, że w małej hali Spodka nie ma jeszcze lodu, korzysta z niego także drużyna Tauronu KH GKS Katowice. Kibice z Janowa, których spotkaliśmy na lodowisku, już nie mogą doczekać się derbów Katowic z sąsiadem zza miedzy. Pierwsze odbędą się 24 września, oczywiście na Jantorze.

Hokeiści mają do dyspozycji sześć szatni, ale sam Naprzód ma aż 11 drużyn, a w dodatku jedną z przebieralni musiał oddać ekipie GKS. Klub z Janowa słynie z pracy z młodzieżą i w sumie hokej w jego barwach uprawia około 500 zawodniczek i zawodników. Ponad 300 z nich to dzieci, które zaczynają ćwiczyć na lodzie już w wieku 3-4 lat. Pokoiki trenerów są niewielkie i coraz wyraźniej widać, że ostatni remont obiekt przeszedł 14 lat temu. Na widowni jest 1417 miejsc siedzących.

Jantor II służy głównie Szkole Mistrzostwa Sportowego, która właśnie przeniosła się z Sosnowca do Katowic. Uczniowie SMS w podziemiach hali mają do dyspozycji dwie duże szatnie, które jeszcze lśnią nowością. Na tym lodowisku nie ma jednak zegara, więc na razie nie można rozgrywać tu oficjalnych spotkań. Poza SMS na tafli Jantoru II trenują jeszcze łyżwiarze figurowi UKŁ Spin Katowice oraz młodzieżowe grupy Naprzodu.

Jacek Sroka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.