Katowice mają swoje święto dizajnu. W weekend Dni Otwarte 4DD

Czytaj dalej
Katarzyna Damagała-Szymonek

Katowice mają swoje święto dizajnu. W weekend Dni Otwarte 4DD

Katarzyna Damagała-Szymonek

Ponad 20 tys. gości - ekspertów oraz mieszkańców regionu. Wśród nich ikony światowego i polskiego designu, najwięksi architekci i projektanci, producenci, deweloperzy. 8 tys. mkw. powierzchni wystawienniczych. 20 sal konferencyjnych, w których cały czas toczą się dyskusje. Ponad 150 wystawców. W katowickim MCK trwa 4 Design Days 2016 - największe święto architektury i designu.

Wczoraj i dziś o architekturze, designie, rozwoju miast czy regionu dyskutują profesjonaliści, m.in. Bohuš Hlavatý, prezes zarządu Tatry Mountain Resorts, firmy, która rozwija chorzowskie Wesołe Miasteczko, i architekci Tomasz Konior i Robert Konieczny.

Jednemu z większych i jednemu z najpopularniejszych wczorajszych paneli patronował DZ. Dyskutowaliśmy ze znakomitymi gośćmi m.in. Tomaszem Koniorem, Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim (z JEMS Architekci), Piotrem Uszokiem, byłym prezydentem Katowic, Alicją Knast, dyrektorką Muzeum Śląskiego, Wojciechem Kuśpikiem, którego firma będzie zarządzać MCK i Spodkiem, oraz Henrykiem Mercikiem, członkiem zarządu woj. ślaskiego, o tym, czy Strefa Kultury w Katowicach to udana rewitalizacja. Tak - spuentowaliśmy. Lecz jeszcze niedokończona. Potrzeba teraz czasu i kolejnych dobrych pomysłów, by strefa w pełni żyła. Panel prowadził redaktor naczelny DZ Marek Twaróg.

W weekend ruszają Dni Otwarte Design Talks & Design Shows. Gośćmi specjalnymi będą Omenaa Mensah, Natalia Nguyen, Tomasz Pągowski oraz Zbigniew Urbański. Opowiedzą o trendach w projektowaniu produktów wyposażenia wnętrz, jak poznać prawdziwy design, jakie designerskie gadżety warto mieć w każdym domu. W sobotę i niedzielę w strefie targowej od godz. 10 do 18 trwać będą wystawy i prezentacje. Będzie można podziwiać ekspozycje ponad 100 producentów mebli i wyposażenia wnętrz oraz znaleźć coś dla siebie na targach dizajnu niezależnego SILESIA BAZAAR Dizajn vol. 1. Swoje stoiska mają m.in.: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, BK Meble - producent mebli z litego drewna (hit pierwszego dnia kongresu), Domy Czystej Energii, Concraft - firma tworząca okładziny i meble z betonu architektonicznego oraz artyści rękodzielnicy.

W ramach akcji edukacyjnej „Akademia Dobrze Mieszkaj” będzie można skorzystać z bezpłatnych porad projektantów wnętrz.

Jeśli Śląsk, jaki znacie na co dzień, to dla was za mało, koniecznie wybierzecie się na wystawę organizowaną przez Dziennik Zachodni „Śląsk, którego nie było”. Pomysłodawcą i autorem projektu jest dziennikarz DZ Marcin Zasada. Poznają tu Państwo nieznaną historię śląskiej architektury przez pryzmat niezrealizowanych projektów z różnych epok. Panel „Śląska, którego nie było” w sobotę od godz. 12 do 13.15.

W niedzielę w samo południe dowiemy się natomiast, dlaczego wizualizacje projektów nie zawsze są zgodne z efektem końcowym. Panel dyskusyjny „Wizualizacje kontra realizacje” poprowadzi Dorota Niećko z DZ, która wraz z zaproszonymi gośćmi omówi 10 najważniejszych inwestycji w regionie w latach 2013-2015.

Nie macie z kim zostawić pociech? Zabierzcie je ze sobą. Czeka na nie przestrzeń pełna gier i zabaw. Bilety wstępu: dorośli - 5 zł, młodzież na podstawie legitymacji szkolnej lub studenckiej - 3 zł, emeryci i dzieci do lat 6 - za darmo, bilet rodzinny (2-5 osób) - 10 zł.

Program 4DD szczelnie wypełniony jest architektoniczną i designerską tematyką. Jeśli nie wiecie, na jaki panel się wybrać, oto kilka naszych propozycji spotkań, które odbędą się podczas dni otwartych.

Sobota, od godz. 11 do 11.45
Designersko, ale praktycznie - jak mieszkać modnie i wygodnie. Spotkanie poprowadzi Omenaa Mensah, zaś architekt Robert Konieczny, przedstawiciel marki Rust Grzegorz Szwec oraz projektant Tomasz Pągowski podpowiedzą, jak łączyć nowoczesne formy z funkcjonalnością, jak podczas zabawy stylami uniknąć tandety.

Sobota, od godz. 14.45 do 15.30
Unplugged - Multimedia w domu. Oskar Grąbczewski, architekt i właściciel OVO Grąbczewscy Architekci, oraz Daniel Welfel, prezes Andrew Lucas London, wytłumaczą, jak stworzyć multimedialne centrum rozrywki w domu. Jakie technologie są dostępne. Ile taki gadżet będzie kosztował. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Urbański.

Niedziela, od godz. 14.15 do 15.15
Smart dom. Przestrzeń pełna gadżetów. Energooszczędny dom - recepta na komfort i niższe rachunki. O faktach i mitach energooszczędnych domów powiedzą: Michał Mazur z trendnomad.com, Marcin Slosarczyk, właściciel Northouse Sp. J. Marcin Slosarczyk, Robert Hulbój oraz Robert Cieślik z Anta Architekci i Justyna Kurtz, reprezentująca markę Rust. Dowiemy się m.in., jak domy będą wyglądać za ćwierć wieku.

Katarzyna Damagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.