Katowice: modernistyczna kamienica w centrum odzyskała blask [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. LOTA
Justyna Przybytek - Pawlik

Katowice: modernistyczna kamienica w centrum odzyskała blask [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek - Pawlik

Piękna modernistyczna kamienica przy ulicy Moniuszki 10 i 12 w Katowicach odzyskała blask. Na budynku zakończył się remont elewacji. Przypomnijmy, że to w tej kamienicy znajduje się mieszkanie, o które Czytelnicy Dziennika Zachodniego mogli grać w loterii „Mieszkanie za czytanie”.

Kamienica przy ulicy Moniuszki 10 i 12 należy do spółki Śląskie Kamienice, która kupuje, stare, często od lat opuszczone, zaniedbane budynki i przywraca im blask, życie, a w końcu także mieszkańców. Intensywny remont przy Moniuszki trwał przez ostatnie miesiące. Efekty tych prac robią wrażenie.

- Mamy nadzieję, że zaproponowany przez nas projekt będzie współgrał z sąsiadującymi budynkami, a jednocześnie będzie na tyle charakterystyczny i oryginalny, że zwróci uwagę miłośników śląskich kamienic - mówi dr Ofka Piechniczek, prezes spółki Śląskie Kamienice. Spółka działa od trzech lat. Sprzedaje wyremontowane mieszkania „pod klucz” w wyremontowanych przez
siebie kamienicach zlokalizowanych na Śląsku. Obecnie ma w portfelu 12 kamienic oraz ok. 170 lokali na sprzedaż.

Budynek z ulicy Moniuszki 10 i 12 został wybudowany w międzywojniu. Pozwolenie na budowę wydano w 1930 roku, kolejne - na podwyższenie budynku o jedno piętro - w 1932 roku. To czas prężnego rozwoju i rozbudowy Katowic.

- Budynki musiały spełniać nowe założenia. Modernizm stawiał funkcjonalność ponad formę, budowle miały być bez historyzujących, sztucznych ozdób, pseudoefektownych detali, za to nowoczesne i wygodne - opowiadała na łamach DZ Katarzyna Köhler-Sitek z Biura Projektowego ISAR, architekt pracująca dla Śląskich Kamienic. Taki był – i jest - ten przy ul. Moniuszki. Z kanalizacją, windami w obu klatkach, piwnicami, w dużych, cztero- i pięciopokojowych mieszkaniach były łazienki i toalety, w tamtym okresie prawdziwy luksus, do tego duże pokoje mieszkalne i służbówka, czyli niewielki pokój dla służby przy kuchni. Uzupełnieniem tych dużych przestrzeni (mieszkania wysokie na około trzy metry) było dobre oświetlenie, wysokie okna oraz balkony.

Finał akcji "Mieszkanie za czytanie". Pan Jarosław zwycięzcą loterii

Co ciekawe, budynek przez minione dekady przetrwał w niemal niezmienionej postaci. Obyło się bez gruntownych przebudów, niestety, także bez kompleksowych remontów czy chociażby zmian układów mieszkań. Jednak to dzięki temu architektura gmachu nigdy nie została popsuta i nie stracił swojego modernistycznego charakteru, za to zachowało się tu wiele z materiałów z lat 30., na przykład oryginalne drewniane parkiety we wszystkich mieszkaniach czy posadzka klatek schodowych.

Śląskie Kamienice odnowiły nie tylko fasadę budynku, ale modernizują również wnętrza, w tym mieszkania i klatki schodowe.

Finał akcji "Mieszkanie za czytanie". Pan Jarosław zwycięzcą loterii

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Szwedkowski

Znamienne jest to, że włodarze Katowic podchodzą do miasta jakby było układem klocków, brył, ścian. Pierwsze zdjęcie galerii pokazuje, że w centrum Katowic nie mam miejsca do życia. Miasto zostało oddane samochodom. Dwa pasy jezdni (brak BUSpasa, choć oba prowadzą w jedną stronę) otoczone są dwoma pasami parkingowymi. Brak drzew, żywopłotów, donic, klombów. Brak miejsc do życia. Miasto oddane samochodom.

zon

a kamienice, które są przepiękne, ale powstały przed przyłączeniem do Polski Śląska niech padną trupem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.