Marlena Polok-Kin

Katowice: Muzeum przy kopalni Wujek w końcu zostanie rozbudowane

Katowice: Muzeum przy kopalni Wujek w końcu zostanie rozbudowane Fot. Fot. Mat. prasowe
Marlena Polok-Kin

Muzeum przy kopalni Wujek w Katowicach, które od 2011 roku prowadzi Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, zostanie rozbudowane. Plan jest taki, aby prace zakończyć w 2021 roku na 40-lecie pacyfikacji kopalni Wujek.

Rozbudowa ma kosztować 16,6 mln zł, z tego 6,5 mln zł to koszty prac budowlanych, a 10,1 mln zł zostanie przeznaczone na aranżację i wyposażenie nowej wystawy. W tej sprawie list intencyjny podpisali marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa.

Muzeum od lat mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek, tuż obok pomnika-krzyża, kilka metrów od głównej bramy kopalni. W budynku znajduje się wystawa poświęcona pacyfikacji „Wujka”, regularnie odbywają się tu lekcje muzealne oraz spotkania ze świadkami historii.

Ekspozycja zajmuje pierwsze piętro, znajduje się na około 200 mkw. w trzech pomieszczeniach. Jest niewielka, tymczasem muzeum dysponuje ogromną liczbą eksponatów i archiwalnych zdjęć, których zwyczajnie nie ma gdzie pokazać. Problemowi zaradzić ma planowana rozbudowa. Koncepcja zakłada, że dawny magazyn będzie miał trzy poziomy: piwnicę, parter i piętro. Piwnica i parter zostaną przebudowane i przystosowane do nowych funkcji, piętro - nadbudowane.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.