Katowice na archiwalnych fotografiach. Kiedyś to były zimy! Zobaczcie stare zimowe zdjęcia Katowic

Czytaj dalej
Fot. Zygmunt Wieczorek
DN

Katowice na archiwalnych fotografiach. Kiedyś to były zimy! Zobaczcie stare zimowe zdjęcia Katowic

DN

Zaspy brudnego śniegu na rynku, pasażerowie marznący w Ikarusach lub maluchach (jeśli odpalił). Albo ludzie brnący po kostki w pośniegowym błocie. Pamiętacie takie zimy sprzed lat? Nie, w naszej pamięci są zawsze zimy śnieżne i mroźne, ale urocze. Jak było naprawdę? Oto archiwalne zdjęcia zimy w Katowicach.

Pierwszy potężny atak zimy w sezonie 2014/2015 mieliśmy... na początku lutego. Nie to co kiedyś, kiedy zima pełna śniegu zaczynała się w grudniu, a kończyła w marcu! Przynajmniej takie zimy sprzed lat pozostają w naszej pamięci. A jak było w rzeczywistości?

Na pewno ostra była zima w sezonie 1978/1979. DZ zajmował się wówczas problemem ze śląskim węglem: na bocznicy największego portu węglowego w regionie, czyli w Tarnowskich Górach, stało 16 pociągów z węglem, gotowych do drogi, jednak północne okręgi kraju nie były w stanie przyjąć tego ładunku. A miały jechać na Wybrzeże czy do Warszawy. Co gorsza, do Tarnowskich Gór trafiały znikome ilości pustych wagonów. Z Gdańska zamiast 2750 węglarek przyjechało tylko 51, a z Warszawy zamiast 400 - tylko 14. W tym czasie w Polsce szalała zima: nasza gazeta, z powodu kłopotów z dostawą papieru, ukazywała się w ograniczonej objętości, tylko w Katowicach na ulicach pracowało 200 pługów, brakowało prądu, sklepy pracowały tylko do godz. 16. Wojewoda apelował zaś o pozostawianie samochodów w domu. Prognozy pogody przewidywały, że w najbliższych dniach będzie nawet minus siedemnaście stopni Celsjusza.

Mrozy i śnieżyce były też w innych krajach Europy i USA. na początku lutego 1971 roku z powodu śnieżyc trzeba było ogłosić na kolei alarm śniegowy. Drogi były niby odśnieżone, ale śliskie, PKS miał kłopoty z realizacją kursów.

Fatalnie zaczął się rok 1964 w Katowicach. W Sylwestra i pierwszego dnia nowego roku była straszna gołoledź. W Katowicach zanotowano 16 poważnych kraks. Stan jezdni był taki, że samochody kręciły się w kółko. Przy Dzierżyńskiego w Dębie w jednym miejscu zanotowano cztery wypadki, a kierowca autobusu WPK zmarł na skutek obrażeń w szpitalu.

Dwa lata wcześniej, bo w styczniu 1962 donosiliśmy, że śnieg spadł... nawet w Afryce. Fala mrozów zapanowała w całej Europie i Afryce Północnej. Śnieg spadł w górzystej okolicy algierskiego portu Bone. W Tunezji zaś, gdzie zaczynały kwitnąć drzewa migdałowe, były dni, kiedy termometry pokazywały 1 stopień powyżej zera. W Moskwie było minus 30 stopni Celsjusza, zaś w alpejskim kurorcie St. Moritz - minus 27 stopni.

Obejrzyjcie archiwalne zdjęcia naszych fotoreporterów: oto Katowice w zimowej odsłonie w latach 60., 80. i 90. XX wieku

DN

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.