Agata Pustułka

Katowice: Nowy blok operacyjny w szpitalu w Ochojcu wygląda jak... tkanka nabłonkowa

Zrobotyzowany angiograf to wisienka na torcie w nowo oddanym bloku operacyjnym. Fot. Arkadiusz Gola Zrobotyzowany angiograf to wisienka na torcie w nowo oddanym bloku operacyjnym.
Agata Pustułka

Podróż w czasie z PRL-u do kosmicznych technologii jest możliwa. Dowodem nowy blok operacyjny w Górnośląskim Centrum Medycznym. Do tej pory takie wnętrza znaliśmy z amerykańskich filmów. W poniedziałek 5 marca został oficjalnie otwarty.

Inspiracją zewnętrznej formy i elewacji budynku bloku operacyjnego w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach była... tkanka nabłonkowa, widziana pod mikroskopem, której jedną z podstawowych funkcji jest funkcja ochronna. Dla przykładu: okrągłe okna imitują jądra komórek nabłonka migawkowego. Pomyślano tu o każdym szczególe.

To chyba najlepszy symbol hipernowoczesnego budynku z nowoczesnym wyposażeniem. Wczoraj został oficjalnie otwarty. Powstało siedem sal operacyjnych, lądowisko dla helikopterów na dachu, zaś w maju zacznie działać Szpitalny Oddziały Ratunkowy.

- Nasze poprzednie sale operacyjne miały ponad 40 lat - mówi prof. Damian Kusz, kierujący oddziałem ortopedii i traumatologii narządów ruchu w GCM. - Początkowo w tych nowych czuliśmy się troszkę nieswojo, ale to uczucie szybko minęło. Teraz nie zamienilibyśmy tych warunków na inne i już nie mamy czego zazdrościć kolegom z USA czy innych krajów Europy - ocenia prof. Kusz.

Prof. Wacław Kuczmik, kierujący oddziałem chirurgii ogólnej i naczyń, dodaje, że hybrydowa sala operacyjna, jedna z najbardziej nowoczesnych na świecie, pozwoli na wykonanie do tej pory niedostępnych zabiegów np. małoinwazyjnych operacji tętniaków aorty brzusznej i piersiowej.

W dalszej części:

 • Co potrafi nowy angiograf
 • Ile pieniędzy dało ministerstwo, a ile szpital
 • Na co ma nadzieję dykektor Rogowska
Pozostało jeszcze 39% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.