Justyna Przybytek-Pawlik

Katowice: od dziś na węźle Giszowiec są nowe utrudnienia

Nowa organizacja ruchu na węźle Giszowiec ma obowiązywać od dzisiaj, 24 lutego. Utrudnienia będą ogromne Fot. Lucyna Nenow Nowa organizacja ruchu na węźle Giszowiec ma obowiązywać od dzisiaj, 24 lutego. Utrudnienia będą ogromne
Justyna Przybytek-Pawlik

Nawet kilkukilometrowe objazdy czekają kierowców na węźle Giszowiec na DK86 w Katowicach. Dziś przebudowa wchodzi w nowy etap i po raz kolejny zmieni się organizacja ruchu w tym rejonie. Zamknięta dla ruchu zostanie ulica Kolista pod DK86, a to oznacza objazdy: dla samochodów osobowych i znacznie dłuższe dla ciężarowych.

To będą największe utrudnienia od czasu rozpoczęcia przebudowy węzła Pszczyńskiej i 73. Pułku Piechoty. W poniedziałek, 24 lutego po raz kolejny zmieni się organizacja ruchu na przebudowywanym węźle Giszowiec w Katowicach. Dziś dla ruchu zostanie ulica Kolista pod wiaduktem DK86. Zmiany będą obowiązywały do 1 marca.

- Zmiana oznacza, że aby wjechać lub wyjechać z Giszowca będzie trzeba korzystać z objazdu - zapowiada Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Objazd dla samochodów osobowych zostanie wyznaczony ulicą Górniczego Stanu: na skrzyżowaniu Górniczego Stanu i DK86 kierowcy będą mogli skręcić na Giszowiec, albo zawrócić na DK86 w kierunku na Sosnowiec. Wyjazd z Giszowca w kierunku Ochojca i Ligo-ty zostanie poprowadzony Kolistą, Pszczyńską, następnie autostradą A4.

Bardziej skomplikowany jest objazd dla samochodów ciężarowych, które aby dojechać do Giszowca (albo zawrócić na Sosnowiec) będą mogły nawrócić dopiero w Murckach (na węźle z ul. Kołodzieja). To jednak nie koniec. By odciążyć DK86 na wysokości Giszowca, ruch w kierunku Ligoty (od strony Tychów) będzie kierowany już w Murckach przez Kostuchnę (z Bielskiej już ulicami: Kołodzieja, Szarych Szeregów i Armii Krajowej). Natomiast w celu ograniczenia ruchu na ul. 73. Pułku Piechoty wprowadzone zostaną objazdy dla tranzytu, który z ulic Kościuszki i Kolejowej kierowany będzie w stroną autostrady A4 Brynowską i Mikołowską.

- Na czas tymczasowej organizacji ruchu przeprogramowane zostaną również sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach ulic 73. Pułku Piechoty i Karolinki oraz Pszczyńskiej i Górniczego Stanu - dodaje Lipka.

Co ważne, zmiany w ruchu obejmą też komunikację publiczną. Zmienią się rozkłady jazdy i trasy linii autobusowych nr: 30, 72, 223, 292, 672N, 689, 695, 920. Jak przyznają katowiccy urzędnicy, zamknięcie odcinka ul. Kolistej jest kumulacją największych utrudnień w trakcie przebudowy węzła Giszowiec. Lepiej na węźle będzie dopiero pod koniec roku, gdy zostaną oddane pierwsze bezkolizyjne połączenia DK86 z DK81. Finał wartej 247,5 mln zł przebudowy w 2020 r.

Justyna Przybytek-Pawlik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.