Justyna Przybytek

Katowice: Parkingi typu smart przy Tylnej Mariackiej. Jest drugi przetarg

Wielopoziomowe parkingi na ulicy Tylnej Mariackiej wg koncepcji AIR Jurkowscy Architekci Fot. mat. inwestora, Koncepcja AIR Jurkowscy Architekci Wielopoziomowe parkingi na ulicy Tylnej Mariackiej wg koncepcji AIR Jurkowscy Architekci
Justyna Przybytek

Katowice wracają do pomysłu budowy wielopoziomowych parkingów. Mają powstać na ulicy Tylnej Mariackiej. Będą stanowiły zaplecze parkingowe dla zamkniętej dla ruchu ulicy Dworcowej

Katowice ogłosiły drugi przetarg na budowę na ulicy Tylnej Mariackiej wielopoziomowych parkingów. Poprzedni został unieważniony, bo firmy, które wzięły udział w postępowaniu, wyceniły konieczne do przeprowadzenia prace znacznie wyżej niż Urząd Miasta.

Tamten przetarg ogłoszono we wrześniu 2017 w formule „zaprojektuj i zbuduj”, tzn. jedna firma ma zarówno przygotować dokumentację projektową, jak i następnie przebudować ulicę. Urzędnicy zaplanowali, że prace uda się zakończyć przed końcem sierpnia 2018. Tyle że przetarg jeszcze w listopadzie ubiegłego roku unieważniono. Miasto planowało wydać na Tylną Mariacką prawie 15 mln zł, tymczasem dwie firmy, które złożyły oferty w postępowaniu wyceniły inwestycję na 29,8 mln zł i 23,3 mln zł.

Kilka dni temu miasto ogłosiło nowy przetarg. Oferty można składać do 20 lutego. Zamówienie, tak jak poprzednio, obejmuje zarówno projekt, jak i wykonanie. Zmieniono natomiast termin realizacji na 30 listopada tego roku.

Przebudowana Tylna Mariacka ma być zapleczem parkingowym dla centrum oraz zamkniętej dla ruchu ulicy Dworcowej, która po planowanym remoncie stanie się placem Dworcowym. Docelowo Tylna będzie ulicą ślepą, zaś na jej końcu - od strony Dworcowej - będzie plac do nawracania.

W dalszej części:

 • Co jeszcze powstanie przy Mariackiej Tylnej
 • Jak wysokie będą moduły
 • Z jakich planów budowy wycofało się miasto
Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.