Katowice: regulamin określi, co wolno robić w fontannach. Zakaz kąpieli w Sztucznej Rawie

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała Azarko
Justyna Przybytek

Katowice: regulamin określi, co wolno robić w fontannach. Zakaz kąpieli w Sztucznej Rawie

Justyna Przybytek

Katowice wprowadzą regulamin korzystania z fontann miejskich, w tym Sztucznej Rawy na rynku. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. Jednym z ważniejszych punktów regulaminu jest zakaz wchodzenia do niecek fontann. Ale nie wolno też do nich wjeżdżać na... rowerze ani deskorolce, zabrania się też w fontannie myć ludzi, zwierzęta i przedmioty.

Katowickie fontanny, a w mieście jest ich kilkanaście, to generalnie atrakcja, a nie kłopot. Wyjątkiem jest Sztuczna Rawa. To fontanna wybudowana na śladzie płynącej pod płytą rynku rzeki. Tuż obok znajdują się słynne palmy z gliwickiej palmiarni.

Fontanna jest duża, szeroka, płytka i najczęściej traktowana jak... basen. W upalne kąpią się tu i dzieci, i dorośli. Bywa też, zwłaszcza nocą, że fontannę ktoś potraktuje jak miejski szalet.

Szeroko komentowany był też wypadek, do którego doszło w fontannie kilka miesięcy temu: w niecce spacerowały dwie kobiety, jedna poślizgnęła się, upadła i straciła przytomność. Na miejscu interweniowało pogotowie, ale też policja, bo kompani kobiet tuż obok fontanny spożywali alkohol. Takie sytuacje też się tu zdarzają.

Raz na zawsze wątpliwości co w Sztucznej Rawie, ale też innych katowickich fontannach, można robić, a czego nie, rozstrzygnie odpowiedni regulamin. Projekt w tej sprawie jest już gotowy, został zamieszczony na Platformie Konsultacji Społecznych.

Generalnie jest to długa lista zakazów. Niektóre są tak oczywiste - jak np. zakaz wjeżdżania do fontanny na rowerach czy zakaz picia wody z fontanny - że mogą wydawać się śmieszne czy wręcz absurdalne. To jednak tylko odpowiedź na zdarzenia, do jakich przy Sztucznej Rawie regularnie dochodzi.

Niektóre z zakazów należałoby zresztą zaznaczyć pogrubioną czcionką. Wśród tych jest m.in. zakaz wchodzenia do niecek fontann, ale też kąpania tu ludzi i zwierząt, mycia i prania przedmiotów oraz rzeczy czy w końcu zanieczyszczania i zaśmiecania fontann (podczas wakacji ktoś wlał do Sztucznej Rawy barwnik, który zabarwił wodę na kolor brunatny).

Podkreślono też, że dzieci poniżej 7. roku życia mogą przebywać wokół fontann i Sztucznej Rawy tylko pod opieką rodziców lub pełnoletnich opiekunów. Za decyzją o wprowadzeniu oficjalnego zakazu wchodzenia do fontann, w tym Sztucznej Rawy, stoją regularne interwencje na katowickim rynku Straży Miejskiej, ale przede wszystkim względy zdrowotne.

- Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, w związku z czym mylnie uważana jest za wodę czystą - przypominają w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie regulaminu katowiccy urzędnicy.

- W wodzie mogą znajdować się różne drobnoustroje obecne w odchodach zwierzęcych, mogą być obecne wirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze, powodujące szereg chorób, które nie wiadomo jak później leczyć - dodają.

Co istotne, regulamin nie dotyczy tak zwanych fontann posadzkowych (fontann bez widocznej niecki) i wodnych placów zabaw. Fontanny posadzkowe znajdują się m.in. przy ulicy Sokolskiej, przy ulicy Skargi oraz przy gmachu NOSPR.

Projekt uchwały jeszcze do 11 września będzie na Platformie Konsultacji Społecznych. Następnie trafi pod obrady Rady Miasta i jeśli zostanie przyjęty, wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym województwa śląskiego.

Naruszenie regulaminu będzie wówczas traktowane jak wykroczenie.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.