Justyna Przybytek

Katowice: Sądowa jest przejezdna. Budują centrum przesiadkowe

Na konstrukcji wiaty peronowej rozpoczął się montaż paneli dachowych Fot. Justyna Przybytek Na konstrukcji wiaty peronowej rozpoczął się montaż paneli dachowych
Justyna Przybytek

Budowa centrum przesiadkowego „Sądowa” w Katowicach wchodzi w nowy etap. Dziś rusza kolejna faza prac związanych z przebudową układu drogowego wokół węzła. Po raz kolejny zmieni się organizacja ruchu w tym rejonie, jedną ze zmian jest otwarcie ulicy Sądowej.

Budowa centrum przesiadkowego „Sądowa” trwa od ubiegłego roku. Równolegle prowadzone są prace związane z realizacją węzła oraz budową układu drogowego wokół niego.

Kolejny etap robót drogowych rozpocznie się dziś, 10 czerwca. Co się zmieni? Otwarta dla ruchu zostanie ulica Sądowa. Zwężona pozostanie natomiast Goeppert-Meyer, tyle że na innym niż w ostatnich tygodniach fragmencie: na odcinku od skrzyżowania z ul. Sobieskiego do skrzyżowania z ul. Gliwicką ruch będzie się odbywał jednym pasem w każdym kierunku (wcześniej zwężka była od Sądowej do Sobieskiego).

Dalej, od skrzyżowania z Sobieskiego aż do skrzyżowania z Mikołowską, ruch będzie odbywał się tak jak przed przebudową, czyli dwoma pasami ruchu w stronę centrum, a jednym do Gliwickiej i DTŚ.

- Kolejne zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w wakacje - dodają przedstawiciele katowickiego magistratu.

Tyle na drogach wokół, a co się dzieje na budowie centrum przesiadkowego „Sądowa”? Zakończono montaż konstrukcji olbrzymiej stalowej wiaty peronowej, natomiast trwają prace związane z montażem na jej szczycie paneli podświetlanych listwami LED.

- W budynku obsługi podróżnych wykonywane są prace wykończeniowe, jak również prowadzone są prace związane z montażem urządzeń dolnego źródła ciepła - dodaje Łukasz Majchrowski, kierownik budowy z firmy Budimex.

Przypomnijmy, że centrum przesiadkowe „Sądowa” będzie nowym dworcem autobusowym Katowic. Ma obsługiwać autobusy dalekobieżne zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Będzie tu niewielki budynek obsługi podróżnych z kasami, poczekalniami, toaletami, kioskiem, sklepem oraz parking dla około 50 samochodów.

Termin zakończenia budowy zaplanowano na koniec 2019 roku. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex z Warszawy, a kontrakt na realizację to 57 mln zł.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.