Katowice sadzą drzewa. Pomaga aplikacja. To już kolejny projekt

Czytaj dalej
Fot. Fot. mat. prasowe UM Katowice
oprac. MOKR

Katowice sadzą drzewa. Pomaga aplikacja. To już kolejny projekt

oprac. MOKR

Trwa trzecia edycja projektu wCOP drzewo w Katowicach. Aplikacja została uruchomiona już w 2018 roku i pozwala w prosty sposób wskazać miejsca nowych nasadzeń w mieście. Warto wiedzieć, że jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego COP24. Zgłoszenia były przyjmowane do końca kwietnia.

- Zdajemy sobie sprawę z roli drzew w mieście, dlatego ponad dwa lata temu zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego sadzenia, udostępniając im w tym celu proste narzędzie. Dzięki projektowi rośnie już blisko tysiąc drzew z aplikacji i właśnie otwiera się szansa na kolejne. Chcemy kontynuować ten projekt również dlatego, że widzimy jak bardzo angażuje lokalne społeczności i jak dużo daje im satysfakcji - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Miasto ogłosiło kolejną edycję naboru zgłoszeń, które można było składać za pomocą aplikacji dostępnej pod adresem https://wcopdrzewo.katowice.eu. Zgłaszanie wniosków odbywało do końca kwietnia. Każde zgłoszenie musi przejść proces weryfikacji, którym zajmuje się specjalnie powołany w tym celu zespół, złożony z pracowników Urzędu Miasta i miejskich jednostek.

- Na tym etapie część wniosków nie przechodzi weryfikacji pozytywnie, mieszkańcy są jednak informowani o powodach negatywnej oceny danej lokalizacji. Najbardziej aktywni użytkownicy aplikacji zgłaszają po kilkanaście propozycji i są w stanie wzbogacić w ten sposób swoją okolicę nawet o kilkadziesiąt drzew! - mówi Wioleta Niziołek - Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Sadzone są duże drzewa, czyli wysokie na minimum 2,5 metra, o obwodzie pnia 12 - 14 cm i więcej (na wysokości 1 metra). To gatunki rodzime, często wskazane przez samych mieszkańców m.in. jabłonie, wiśnie, klony, głogi, brzozy, sosny, dęby, lipy, jesiony, topole, świerki, buki i jarząby. Do tej pory miasto posadziło blisko tysiąc drzew z aplikacji.

oprac. MOKR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.