Justyna Przybytek

Katowice: Skąd oglądać defiladę 15.08? Wybraliśmy kilka punktów widokowych

Ćwiczenia przed defiladą odbyły się w nocy z 9 na 10 sierpnia i w minioną sobotę nad ranem Fot. Karina Trojok Ćwiczenia przed defiladą odbyły się w nocy z 9 na 10 sierpnia i w minioną sobotę nad ranem
Justyna Przybytek

15 sierpnia w Katowicach odbędzie się Defilada „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Wydarzenie przyciągnie do Katowic prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy osób, które zechcą obejrzeć widowiskową paradę. Skąd defiladę będzie widać najlepiej? Wybraliśmy kilka najlepszych punktów widokowych.

15 sierpnia 2019 w Katowicach odbędzie się defilada „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. W Katowicach zobaczymy m.in. myśliwce F-16 i samoloty transportowe Hercules, czołgi Leopard 2, transportery Rosomak i armatohaubice Krab. Maszerować będą m.in. wojska pancerne, „specjalsi”, spadochroniarze, marynarze i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W paradzie wezmą udział również żołnierze wojsk sojuszniczych, na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Tego wydarzenia zdecydowanie nie wolno przegapić. Trzeba się jednak do niego przygotować. Po pierwsze, dobrze zaplanować przyjazd do Katowic (ze względu na utrudnienia w ruchu), ale też wybrać miejsce, z którego będziemy oglądać widowisko.

Najlepsze punkty obserwacyjne to oczywiście wieżowce Gwiazdy oraz Superjednostka. Jeśli w tych blokach mieszkają Państwa bliscy i znajomi - a im wyżej, tym lepiej - mają Państwo szczęście. Warto tego dnia ich odwiedzić.

Jeśli jednak nie mają Państwo nikogo znajomego w katowickich wieżowcach, nic straconego. Pozostaje ustawić się przy trasie defilady, bo i tu dobrych punktów widokowych nie brakuje.

Jednym z najlepszych będzie skarpa przy Muzeum Śląskim, która góruje nad aleją Roździeńskiego oraz - też położone wysoko względem alei - okolice gmachu NOSPR. Kładka nad aleją Roździeńskiego (ta łącząca Strefę Kultury z kampusem akademickim) będzie otwarta, ale jedynie jako miejsce przechodnie - będzie tu zakaz zatrzymywania się. Raczej dostępna powinna być kładka nad ulicą Dobrowolskiego, łącząca park Bogucki ze Strefą Kultury - to też dobry punkt widokowy.

Całkiem nieźle będzie oczywiście widać żołnierzy i sprzęt wzdłuż alei Roździeńskiego - tu dostępny będzie chodnik od strony północnej - i z alei Korfantego.

Defiladę będzie też można oglądać z placu przed Spodkiem. Natomiast na pewno zamknięte dla pieszych będzie rondo, w tym znajdujące się tu przejścia podziemne.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.