Katowice szukają społecznych ogrodników. Będzie jeszcze bardziej zielono w mieście!

Czytaj dalej
Fot. Fot. mat. prasowe UM Katowice
Monika Krężel

Katowice szukają społecznych ogrodników. Będzie jeszcze bardziej zielono w mieście!

Monika Krężel

W mieście powstaną prototypowe ogrody społeczne, gdzie mieszkańcy sami będą uprawiać warzywa, zioła czy kwitnące byliny. „Zróbmy Sobie Grządki” to nowe działanie Urzędu Miasta w Katowicach i Zakładu Zieleni Miejskiej, realizowane w ramach miejskiego projektu KATOobywatel. Zakłada angażowanie lokalnych społeczności w miejskie ogrodnictwo i stworzenie czterech prototypowych ogrodów społecznych.

- Już wcześniej angażowaliśmy mieszkańców w dbanie o bioróżnorodność w mieście. Wspólnie m.in. siejemy łąki kwietne, sadzimy drzewa z aplikacji czy adoptujemy stare donice w mieście. To pozwoliło nam dostrzec duży potencjał do rozwijania miejskiego ogrodnictwa, które służy integracji lokalnych społeczności i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ogrodnictwo społeczne

Ogrody społeczne, coraz bardziej popularne na całym świecie, opierają się na partycypacji społecznej. W Katowicach mieszkańcy sami zaczęli sadzić warzywa czy zioła w przestrzeni publicznej. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zdradził, że na uprawę ziół czy warzyw zamierza przeznaczyć w przyszłym sezonie część klombów. Miejskie ogrodnictwo jest formą promocji gospodarki obiegu zamkniętego, łapania i wykorzystywania deszczówki, kompostowania czy korzystania z jadalnych upraw. Ogrodnicy nawzajem uczą się od siebie, wymieniają narzędziami i sadzonkami.

Przeprowadzenie uczestników projektu przez proces zakładania i dbania o ogrody społeczne powierzono grupie Miastoogród z Fundacji Bobrowe Żeremia, która ma już doświadczenie w podobnych działaniach. W ramach projektu w czterech wybranych lokalizacjach stanie średnio po sześć wysokich skrzyń na rośliny, złożonych z prefabrykowanych elementów. Mieszkańcy będą wspólnie z członkami Fundacji budować swoje grządki z gotowych elementów czy uczyć się podstaw ogrodnictwa m.in. doboru roślin, z uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Częścią każdego z ogrodów będzie również dodatkowy element wykonany na miejscu z drewna: ławka, leżak, pergola, stolik z siedziskami, kompostowniki itp. Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostaną materiały do konstrukcji grządek, ziemię i sadzonki wybranych roślin - do wyboru będą rośliny jadalne, zioła i kwitnące byliny - oraz zestawy drobnych narzędzi ręcznych z konewką. Miastoogród stworzy także rodzaj poradnika „zrób to sam”, żeby zachęcić mieszkańców Katowic do tworzenia podobnych ogródków na własną rękę.

Do kiedy można się zgłaszać?

Rusza nabór uczestników projektu, który potrwa do 11 lipca. Jeden z warunków zgłoszenia to deklaracja zaangażowania od minimum pięciu osób - udział w projekcie oznacza budowę ogrodu, ale także dbanie o niego - podlewanie czy uzupełnianie nasadzeń w kolejnych latach. Ogródki mogą mieć wielkość do 20 m.kw. Co ważne, zgłaszany teren powinien być gruntem miejskim, dostępnym publicznie. Działanie zostanie zrealizowany ze środków z nagrody w międzynarodowym konkursie Transformative Action Award 2020, którą miasto zdobyło za projekt KATOobywatel.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.