Katowice: w mieście przybywa nowych biurowców [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Justyna Przybytek - Pawlik

Katowice: w mieście przybywa nowych biurowców [INTERAKTYWNA MAPA]

Justyna Przybytek - Pawlik

W Katowicach rosną biurowce, kolejne też są planowane. W miejscu DOKP wyrosną dwie wieże KTW, natomiast przy placu Szewczyka od lat planowany biurowiec

Szykuje się zapowiadana od lat inwestycja na placu Szewczyka. Mowa o biurowcu, który miał tu powstać już w trakcie budowy nowego dworca i galerii handlowej, czyli w 2012, albo 2013 r., ale inwestor wstrzymał jego budowę, jak wówczas słyszeliśmy, przez sytuację na rynku nieruchomości. Wstrzymał, ale nigdy oficjalnie z niej nie zrezygnował. Świadczyć mogą o tym przygotowane pod przyszły biurowiec szyb windy (widać go na placu, został ogrodzony) oraz połączenie tej działki z podziemnym parkingiem pod galerią handlową. Do planów budowy biurowca chce wrócić Galeria Katowicka, jej przedstawiciele nie chcą jednak sprawy komentować do czasu otrzymania pozwolenia na budowę.

Wniosek o pozwolenie już trafił do katowickiego Urzędu Miasta. Odpowiedzi jednak szybko nie będzie.

- Postępowanie (o wydanie pozwolenia - przyp. red.) zostanie zawieszone i zwrócimy się do resortu infrastruktury i budownictwa o wydanie zgody na odstępstwo od wymagań przeciwpożarowych dla tej inwestycji - słyszymy w Wydziale Budownictwa w Katowicach. Na zgodę trzeba będzie poczekać, być może nawet dwa miesiące. Dopiero wówczas urzędnicy wznowią postępowanie i pozwolenie najpewniej wydadzą. - Biurowiec miał już pozwolenie na budowę w trakcie przebudowy placu Szewczyka - przypomina Roman Olszewski, naczelnik Wydziału Budownictwa. Wówczas jednak pozwolenie było wydane na inwestycję realizowaną w ramach specustawy na Euro 2012.

Gdy biurowiec planowano, zanim przystąpiono do przebudowy dworca i budowy obok galerii handlowej, zakładano, że będzie miał siedem kondygnacji i około 20 tys. m kw. powierzchni najmu, zapowiadano, że będzie gotowy do 2013 roku.

Nowy projekt zakłada natomiast, że budynek będzie znacznie wyższy, w najwyższym punkcie ma mieć aż 45 metrów i łącznie aż dziesięć naziemnych kondygnacji, w tym dwie usługowe i osiem biurowych. Jego elewacja, tak jak planowano, ma być przeszklona. Za projekt wykonawczy budynku odpowiada Katarzyna Jakuć, która brała udział w pracach projektowych dworca kolejowego oraz Galerii Katowickiej.

Mieszkanie za czytanie

Warto pamiętać, że inwestycji biurowych tych planowanych i realizowanych w Katowicach jest znacznie więcej.

Przy ulicy Francuskiej budowany jest trzeci biurowiec kompleksu A4 Business Park. W dwóch już gotowych i otwartych budynkach swoje siedziby mają Centrum Dostarczania Usług IBM oraz PKP Cargo. W trzecim zakończono już budowę stropu nad ostatnią 10 kondygnacją. W biurowcu rozpoczęły się już także roboty wykończeniowe.

Także trzeci budynek stawiany jest przy ulicy Chorzowskiej w kompleksie Silesia Business Park. Drugi otwarto w lutym, jego głównym najemcą jest Capgemini, zaś pierwszego - firma PWC, tu także mieści się śląski oddział Skanska Property Poland. Również w lutym wmurowano kamień węgielny na budowie trzeciego z czterech planowanych tu budynków, będzie gotowy pod koniec tego roku.

Końca dobiegają również prace na budowie drugiego biurowca Silesia Star przy al. Roździeńskiego. Oba są bliźniaczo podobne i wyrastają ze wspólnego cokołu.

Natomiast wciąż planowany jest kompleks dwóch wież w miejscu wyburzonego wieżowca DOKP w sąsiedztwie Spodka. Tu inwestor - firma TDJ Estate - chce postawić dwie nowe wieże. Pierwszy wieżowiec, jak wynika z projektu, który w grudniu ubiegłego roku otrzymał pozwolenie na budowę, ma mieć 13 kondygnacji i wysokość prawie 55 metrów (jeśli dodamy instalacje techniczne na dachu, wysokość wzrośnie do ponad 66 m), zaś drugi, wyższy, ma mieć niemal 117 metrów (z instalacjami technicznymi - ponad 133 m). Oba biurowce będą miały wspólny podziemny trzykondygnacyjny garaż z 453 miejscami parkingowymi. Łącznie powierzchnia najmu w obu budynkach wyniesie 56 780 metrów kwadratowych (w A – 18 585 m kw., B – 38, 195 m kw.).

A wygląd? Obie wieże są do siebie podobne, różnią się jednak wysokością, obie składają się z segmentów, w wyższej są trzy bryły, najwyższa i najniższa są w jednej osi, zaś środkowa nieco przesunięta względem pozostałych. W budynku niższym bryły są dwie, wyższa wysunięta względem niższej. Fasada obu ma być aluminiowo-szklana, zbudowana z segmentów szerokich na 135 cm i wysokich na 367 cm.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.