Materiał informacyjny

Katowice walczą o oddech i odnoszą sukcesy

Fot. EDYTOR STUDIO. Kontrola Straży Miejskiej przy użyciu drona Fot. EDYTOR STUDIO. Kontrola Straży Miejskiej przy użyciu drona
Materiał informacyjny

Rok temu mieszkańcy Katowic cieszyli się najczystszym powietrzem od lat. W 2023 r. może być jeszcze lepiej. Jakość powietrza regularnie się tu poprawia.

- Działania na rzecz walki o czyste powietrze prowadzimy przez cały rok, np. poprzez realizowane termomodernizacje miejskich budynków czy programy wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Tylko w latach 2015-2022 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę prawie 8 tysięcy źródeł ciepła, z czego rekordowe ponad 1,8 tysięcy pieców wymieniono w ubiegłym roku. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uzupełniliśmy ofertę tych programów o „Ciepłe Mieszkanie” dzięki czemu mieszkańcom jest jeszcze łatwiej o środki na wymianę źródła ciepła, ale też okien oraz drzwi - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że rok 2022 charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w porównaniu do lat ubiegłych. Dane za 2023 zapowiadają się jeszcze lepiej. Rok temu na głównej stacji pomiarowej w Katowicach przy ul. Kossutha 6, średnie dzienne zapylenie PM10 za okres 1.01.-30.09.2022 r. zliczane automatycznie wynosiło 26,6 ug/m3. Dla analogicznego okresu w 2023 r. to 20,6 ug/m3 - czyli 22,5% mniej.

Wpływ na taki stan ma wiele czynników. Jednym z nich są prowadzone od lat programy, mające na celu poprawę jakości powietrza. Sztandarowym pomysłem jest miejski program dofinansowania wymiany źródła ciepła, dzięki któremu można otrzymać 80% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 10 000 zł dofinansowania na rezygnację z tzw. kopciucha i wymianę sposobu ogrzewania gospodarstwa domowego na bardziej ekologiczne rozwiązania. Od początku trwania programu na ten cel Katowice przeznaczyły już blisko 80 mln zł. Rekordowy był 2022 r., kiedy to wymieniono 1848 pieców, na co miasto wydało 18 mln zł. Największą popularnością cieszyło się ogrzewanie gazowe (956), następnie sieć zdalaczynna (478), ogrzewanie elektryczne (210), pellet (134) i pompa ciepła służąca ogrzewaniu (70). W trzech pierwszych kwartałach br. do Urzędu Miasta wpłynęły kolejne 573 wnioski o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła w 916 lokalach/budynkach mieszkalnych, na kwotę 916 tys. zł.

Miasto Katowice podpisało umowę w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” z WFOŚiGW w Katowicach na kwotę 3 106 800 zł. W tej kwocie przewidziane są 124 dotacje dla mieszkańców Katowic.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.