Justyna Przybytek

Katowice: Wielopoziomowy parking powstanie w Strefie Kultury

Dokładnie w tym miejscu powstać ma parking wielopoziomowy. Ma pomieścić nawet 1500 aut Fot. Arkadiusz Gola Dokładnie w tym miejscu powstać ma parking wielopoziomowy. Ma pomieścić nawet 1500 aut
Justyna Przybytek

Ogłoszono konkurs na koncepcję parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury w Katowicach. Parking, według wstępnych szacunków, ma kosztować ok. 70 mln zł. Pomieści od 1300 do 1500 aut.

Ogłoszono konkurs na koncepcję parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury w Katowicach. Parking, według wstępnych szacunków, ma kosztować ok. 70 mln zł. Pomieści od 1300 do 1500 aut.

Katowicki SARP ogłosił konkurs na koncepcję parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury. Konkurs jest dwuetapowy, pierwszy etap jest otwarty, do drugiego zakwalifikowane zostaną trzy najlepsze prace. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 17 kwietnia. Wyniki konkursu mamy poznać we wrześniu.

W pierwszym etapie najważniejsze w ocenie prac będzie (80 proc.) odniesienie do kontekstu przestrzennego, czyli Strefy Kultury oraz oryginalność proponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych. Mniejsze znaczenie (20 proc.) będą miały koszty budowy oraz szacowane koszty utrzymania parkingu. W drugim etapie najważniejszym kryterium oceny będą walory urbanistyczno-architektoniczne - 60 proc., a koszty budowy oraz odniesienie do kontekstu przestrzennego to ok. 20 proc.

Przypomnijmy, że uporządkowanie kwestii parkingów w Strefie Kultury to dla funkcjonowania tej przestrzeni sprawa kluczowa. Parkingi w strefie są, ale niewystarczające, szpetne, a do tego zajmują sporo miejsca. Dwa największe znajdują się przy gmachu NOSPR oraz obok Muzeum Śląskiego. Oba zostały wybudowane jako tymczasowe. Prowizorka okazała się jednak nadzwyczaj trwała, bo od oddania układu drogowego na terenie po kopalni Katowice minęło prawie sześć lat.

W końcu jednak władze Katowic przyznały, że nie jest dobrze i pod koniec ubiegłego roku zapowiedziały, że w strefie powstanie wielopoziomowy parking. Inwestorem został katowicki TBS.

To, jak parking będzie wyglądał, zależy od kreatywności architektów. Co wiemy na pewno? Powstanie parking na północ od gmachu NOSPR. Aktualnie jest tu 275 miejsc postojowych, na parkingu wielopoziomowym ma być od 1300 do 1500. Nie wiadomo, ile kondygnacji ma mieć parking, ale w spółce zakładają, że jeden poziom pomieści 400 miejsc. Raczej na pewno nie uda się go, nawet częściowo, schować pod ziemią, bo to podwyższyłoby koszty. Obiekt musi też współgrać z zacnym otoczeniem, czyli Strefą Kultury, w której mamy gmach NOSPR, MCK, Muzeum Śląskie i Spodek.

TBS szacuje, że cała inwestycja pochłonie około 70 mln zł. Pieniądze na realizację mają pochodzić z komercyjnego kredytu, który spółka zaciągnie, zaś na jego spłatę zostaną przeznaczone zyski z opłat za parkowanie.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.