Agata Pustułka

Katowicka klinika in vitro Gyncentrum i system Illumina NGS. Większa możliwość znalezienia w zarodkach mutacji genetycznych

Niepłodność w Polsce dotyka coraz więcej par. Coraz częściej problemy mają mężczyźni Fot. Karina Trojok Niepłodność w Polsce dotyka coraz więcej par. Coraz częściej problemy mają mężczyźni
Agata Pustułka

Katowicka klinika in vitro Gyncentrum jako jedyna w Polsce dysponuje systemem, który zwiększa możliwości znalezienia w zarodkach mutacji genetycznych powodujących choroby. Tym samym zwiększa szansę na rozwój ciąż z zarodka o prawidłowym materiale genetycznym.

Jest to możliwe, bo Gyncentrum dysponuje najnowocześniejszą technologią sekwencjonowania genomu ludzkiego, czyli systemem Illumina NGS. Dzięki niemu odczytanie ludzkiego genomu odbywa się w zaledwie kilkanaście godzin, a w ramach jednej analizy można dokonać od kilku tysięcy do nawet miliona odczytów! Zwiększa to szanse na znalezienie nieprawidłowej mutacji, a ciąża uzyskana w procedurze in vitro rozwija się z zarodka o prawidłowym materiale genetycznym.

- Dziś jesteśmy nie tylko w stanie pomóc parom dotkniętym niepłodnością, ale dodatkowo, dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki preimplantacyjnej, przeprowadzać badania genetyczne zwiększające szanse na powodzenie implantacji zarodka i urodzenie zdrowego dziecka - mówi lek. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.